İLETİŞİMDE USTALAŞMAK İÇİN TAKİP EDEBİLECEĞİNİZ 7 YOL !

Ceren Moghaddam
Ceren Moghaddam

Günümüz iş dünyasının en temel gereksinimlerinden biri de iletişim konusunda kendini geliştiren ve bu konuda becerilerini her zaman geliştirme eğilimi olan çalışanlara ihtiyacın her geçen gün artmasıdır. İletişimde uzmanlaşmak, kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi büyük ölçüde geliştirebilecek değerli bir beceridir. İşte iletişim becerilerinizi geliştirmek için her gün tekrarlayabileceğiniz yedi alışkanlık:

1.Aktif Dinleme: Başkalarının ne söylediğine dikkat edin, göz temasını koruyun ve sözlerine gerçek ilgi gösterin. Sözünüzü kesmekten kaçının ve anladığınızdan emin olmak için açıklayıcı sorular sorun.

2.Empati: Kendinizi diğer kişinin yerine koyun ve onların bakış açısını, duygularını ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışın. Duygularını kabul ederek ve nezaket ve anlayışla karşılık vererek empati gösterin.

3.Açık ve Özlü İfade: Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi açık, özlü ve anlaşılır bir şekilde ifade etme alıştırması yapın. Dinleyicilerinizin kafasını karıştırabilecek jargon veya karmaşık bir dil kullanmaktan kaçının. Fikirlerinizi etkili bir şekilde göstermek için örnekler ve analojiler kullanın.

4.Sözsüz İletişim: Vücut dilinize, yüz ifadelerinize ve ses tonunuza dikkat edin. Mesajınızı etkili bir şekilde iletmek için açık ve rahat duruşlar kullanın, uygun göz temasını koruyun ve sesinizi modüle edin.

5.Saygılı Geri Bildirim: Saygılı ve tehdit edici olmayan bir şekilde yapıcı geri bildirim sağlayın. Kişiye saldırmak yerine belirli davranışlara veya eylemlere odaklanın. İyileştirme önerileri sunun ve geri bildirim almaya da açık olun.

6.Uyarlanabilirlik: Farklı kişiliklere, kültürlere ve durumlara uyum sağlamak için iletişim tarzınızda uyarlanabilir olun. Farklı bireylerle yakınlık ve anlayış kurmak için üslubunuzu, kelime dağarcığınızı ve yaklaşımınızı ayarlayın.

7.Sürekli Öğrenme: İletişim becerilerinizi geliştirmek için fırsatlar aramayı alışkanlık haline getirin. Etkili iletişim kurma becerinizi zorlayan ve geliştiren kitaplar okuyun, kurslara katılın, atölyelere katılın veya etkinliklere katılın.

 

Unutmayın, iletişimde uzmanlaşmak devam eden bir süreçtir. Bu alışkanlıkları günlük olarak uygulayarak, iletişim becerilerinizi istikrarlı bir şekilde geliştirebilir ve daha etkili bir iletişimci olabilirsiniz !

Ceren Moghaddam
Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Tiyatro, Oyunculuk, Yaratıcı Drama, Müze eğitimi, Takım çalışması, Etkili İletişim, Beden Dili, Enneagram, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Liderlik, İkna teknikleri ve Hikayeleştirme (University of Michigan) , P4C (Montclair State University) aldığı eğitimler arasındadır. Türkiye Gençlik ve Çocuk Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesidir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye ’nin pek çok ilinde kurumlara ve şahıslara danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir.