FÜTÜRİSTİK EĞİTİM MODELİ !

Ceren Moghaddam
Ceren Moghaddam

Fütüristik eğitim modeli, ilgi çekici ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaratmak için teknolojiye, yaratıcılığa ve işbirliğine odaklanan yenilikçi bir eğitim yaklaşımıdır. Öğrenmeyi kolaylaştırmak için teknolojinin kullanımını önemseyen bu yaklaşımda, öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerini oluşturmalarına izin verir ve öğrenciler ile öğretmenler arasında yaratıcılığı ve işbirliğini teşvik eder.

Öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmenin bilinen en hızlı ve kolay yolu onlara, bu düşünme alanlarını sağlamaktan geçiyor. Yaratma alanları oluşturmak, bu yolda iyi bir başlangıç olabilir. Düşüncelerinin eleştirilmeyeceğini veya yargılanmayacağının güveni ile öğrenciler akıllarına gelen fikirleri özgürce söyleyebilir ve bu fikirlerin açığa çıkması zamanları bir ritüel halini alabilir.

  1. Teknolojiye Vurgu: Fütüristik eğitim modeli, öğrenmeyi kolaylaştırmak için teknolojinin kullanımına vurgu yapar. Bu, etkileşimli ve ilgi çekici bir öğrenme deneyimi oluşturmak için çevrimiçi platformlar, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi dijital araçların kullanımını içerir. Teknolojinin kullanılma biçimi çok önemli bir ayırt edici unsurdur. Tüketim odaklı değil, üretim odaklı teknoloji kullanımına teşvik etmek ve çocukla birlikte üretim faaliyetlerine eşlik etmek daha etkili ve işlevsel olacaktır.
  2. Esnek Öğrenme: Bu model, öğrencilerin kendi öğrenimlerini sahiplenmelerine ve kendi öğrenme yollarını geliştirmelerine izin vererek, esnek öğrenime izin verir. Bu, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına en uygun içeriği ve yöntemleri seçebilecekleri anlamına gelir. Esnek öğrenme süreci öğrencinin kendi yolculuğunu planlama, farklı kaynaklardan a-senkron şekilde faydalanabilme, kendi öğrenme yolcuğunda sıra-dışı kendi yapısına uygun öğrenme tekniklerini de uygulayabileceği anlamına gelir.
  3. Kişiselleştirme: Fütüristik eğitim modeli, öğrencilerin kendi özel ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre hazırlanmış içerik almalarına izin vererek kişiselleştirilmiş öğrenime olanak tanır. Bu, öğrencilerin öğrenme stillerine ve hedeflerine en uygun bilgileri ve öğretimi almalarını sağlar.
  4. İşbirliği: Fütüristik eğitim modeli, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki işbirliğini teşvik eder. Bu, öğrencilerin birbirlerinden öğrenmelerine ve sorunları çözmek ve projeler oluşturmak için birlikte çalışmasına olanak tanır. Öğrenciler aynı zamanda akran öğrenmesi konusunda da yol alırlar. Herhangi bir dersin herhangi bir konusunu diğerlerine göre daha hızlı kavrayabilen genç, yeni öğrenmiş olduğu konuyu akran dilinin sadeliği ve basitliği ile aktarabilecek, buradan yeni öğrenme deneyimleri çıkacaktır.
  5. Yaratıcılık: Fütüristik eğitim modeli, öğrenciler ve öğretmenler arasında yaratıcılığı teşvik eder. Bu, yaratıcı problem çözmeye ve yenilikçi çözümlerin geliştirilmesine izin verir. Yaratıcılığın önündeki en büyük engel olan yargılama ve negatif eleştiri tepkilerinin olmaması, yapıcı eleştiri ve fikirleri geliştirmeye dönük uygulamalar bu becerinin gelişmesine anlamlı katkı sağlayacaktır.
  6. Deneyimsel Öğrenme: Fütüristik eğitim modeli, deneyimsel öğrenmeyi teşvik ederek öğrencilerin yaparak öğrenmelerini sağlar. Bu, konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamaya ve önemli beceriler geliştirmeye yardımcı olan faaliyetlere ve projelere katılmayı içerir. Uygulama fırsatları yaratmak, gerçek hayat deneyimlerinin içine almak bu yolda önemli adımlar olabilir.

7. Değerlendirme: Fütüristik eğitim modeli ayrıca değerlendirmenin önemini vurgulayarak öğretmenlerin öğrencilerin ilerlemesini izlemesine ve geri bildirim sağlamasına olanak tanır. Bu, öğretmenlerin bireysel öğrencilerin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını karşılamak için öğretimi uyarlamasına olanak tanır. Kümülatif ölçe araçlarının tercih edilmesi, öğrencilerin sahip olduğu benzersiz özelliklerin keşfedilmesine olanak tanıyacaktır.

Ceren Moghaddam
Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Tiyatro, Oyunculuk, Yaratıcı Drama, Müze eğitimi, Takım çalışması, Etkili İletişim, Beden Dili, Enneagram, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Liderlik, İkna teknikleri ve Hikayeleştirme (University of Michigan) , P4C (Montclair State University) aldığı eğitimler arasındadır. Türkiye Gençlik ve Çocuk Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesidir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye ’nin pek çok ilinde kurumlara ve şahıslara danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir.