DEĞİŞİMİ FARK ETMEK

Blog Yazarı
İrem ÖZER

Değişim. Herkeste farklı şekillerde olsa da mutlaka karşılık bulan bir kavram. Hepimizin değiştirmek istediği özellikler, düşünceler, arkadaşlar, alışkanlıklar ya da bir sürü başka şeyler vardır. Tüm bunların başlangıcında farkındalık yer alır. İçinde kaybolduğunuz, yönünüzü bulamadığınız olaylar, duygular yaşadıysanız eğer hatırlarsınız ki o duyguyu değiştirmenizi sağlayan şey az önce bahsettiğim farkındalık. Farkındalık sayesinden içinde bulunduğunuz anı, durumu anlamlandırır ve değiştirmek istediğiniz asıl kaynağa ulaşabilirsiniz. 

Farkındalık, şimdi ve burada olabilmektir. Çünkü deneyim her zaman şimdidedir, ve bizim kontrolümüzün yalnızca şu an üzerinde bir tesiri vardır. Dolayısıyla olmuşlarla ya da olabileceklerle ilgilenmeyi bırakıp şimdiye geldiğimizde değişimi mümkün olanları görmeye başlıyoruz. Bunu çoğu zaman şu şekilde yaşarız, belli zorluklardan geçerek bir yaşa gelmiş, artık yavaş yavaş hayatımızı bir düzene oturtmuşuzdur ama sitemimiz hep aynı yerde kalır, yaşanılan o zorluklarda. Onları o kadar çok düşünür, kendimize o kadar çok acırız ki bugün ulaşmış olduğumuz o zorlukların artık olmadığı dünyamıza yeni deneyimler katamayız. Her sorunda, aksilikte, başarısızlıkta kabul edip telafiler aramak yerine “bak yine eskisi gibi, eskiden de böyleydi işte, benim kaderim bu, başa sarıyorum…” düşünceleriyle kendimizi bir işkence odasına hapsederiz. 

Peki ama  kendimize bunu yaparsak bize kim yardım edebilir ki? Hayatımızın tanımını bakıp da gördüklerimiz belirler madem neden bakış açımızı daima bugüne, yeniliğe ve yapabileceklerimize çevirmiyoruz?  Çünkü kolay olan her zaman bildiğimizi yapmaktır. Bugüne dek gide gele bir yol açmışızdır ve kolaylıkla oralarda yürüyebiliriz. Çoğu kişi yeni bir yol açmayı denemez. Bunun bir nedeni de kişi olaylar karşısında ani kararlar alır ve ani tepkiler verir. Bu karar ve tepkiler de çoğunlukla bilindik olandır. Çevremizde, hayatında değişim yapan insanlara bakın. Ortak noktaları bu değişimi fitilleyen şey. Farkındalık. Gittiği yoldan istediği yere ulaşamayacağını fark eden kişiler artık kendilerine yeni patikalar açmaya başlar. Bunu da şu anda olmayı başararak yapabilirler. Her yere aynı yoldan gidemezsiniz. Olayları sakince karşılayıp, olduğu haliyle görebilirseniz onlar için çözüm yolları, kararlar ve tepkiler seçebilirsiniz. Böylece artık hayatınızda yeni yollar oluşturursunuz. Ancak önceden getirdiğiniz hayatla ilişki kura kura olayları ele alırsanız çok uzaklaşamaz, döngüyü devam ettirip durursunuz. 

Farkındalık sayesinde hayatı daha sahici yaşarsınız. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde eskisi kadar korku ve endişeyle dolu olmadığınızı görmeye başlayacaksınız. Bu sayede daha çok kendinizi dinleyebilirisiniz. Stresli olaylar karşısında durup derin bir nefes alın ve şunu sorun kendinize “Her zaman yaptıklarımı yaparak bu duyguyu yönetebilir miyim?” cevabınız hayır ise daha derin bir nefes alarak en çok faydayı sağlayan yolları düşünün, patika yollar açmaktan korkmayın.