Çocuklara Düzenli Kitap Okumak Neden Önemli?

blog yazarı
Nehide TUNA

Dört hediyenin kuralını biliyor musun? Bu, genellikle çocukların çok miktarda hediye aldığı yeni yıl, doğum günleri veya diğer özel tarihlerde uygulanan bir kuraldır.

Ve birçok durumda, hediyelerin hacmi o kadar fazladır ki, çocuklar paketleri açar ve hemen onları bir kenara bırakır ve hatta hediye alma olgusuna değer vermeyi bırakır. Aldıkları oyuncakların çoğu günler sonra bir köşede unutulur ve bir daha onlarla oynamazlar.

Çocukların hediyelere yönelik bu tutumunu tersine çevirmek için birçok eğitimci dört hediye kuralına uymayı önermektedir. Bu 4 fikri takip ederek çocuklara hediye almaya dayanır:

Kullanabileceğim bir şey.
*İstedikleri bir şey.
*İhtiyaç duydukları bir şey.
*Okumak için bir şey
Bu son nokta bize temel görünüyor. Çocuklara sadece özel günlerde değil, düzenli olarak kitap okumanın neden bu kadar önemli olduğunu anlatmak için üzerinde duracağız.
Çocuklara kitap okumak için 9 çok önemli neden
Doğum günü hediyelerinin veya Magi’nin(büyülü) listesini yaptığınızda, diğer hediyelerle birlikte herhangi bir okuma da yazar mısınız? Değilse, bu alışkanlığı değiştirmenin zamanı geldi, çünkü bir okuma sadece sonsuza kadar değil, çocuklukta tüm oyuncakların bir araya getirilmesinden çok daha fazlasını getiren bir hediyedir. Avantajları şunlardır:

1. Okumaları dağıtmak her zaman bir başarıdır
Çocuğunuzun ne tür bir kitap okumayı sevdiği konusunda netseniz, bir kitap hediye edin … Her zaman haklı olacaksınız. Başlangıçta istediğiniz oyuncak daha çok ilginizi çekebilir ama kitap, hikaye, dergi harika vakit geçirmeniz için her zaman okuma köşenizde sizi bekliyor olacak.

2. Bir kitap bir oyuncaktan daha zenginleştiricidir

Bir oyuncak birçok eğlenceli anı sağlayabilir, ancak öğrenmekten, hayal gücünü harekete geçirmekten, yaratıcılığı teşvik etmekten, okuryazarlığı geliştirmekten veya bilgi edinmekten bahsediyorsak, okumanın bir karşılaştırması yoktur. Kitap çocuğunuzun eğitimine çok daha fazla katkı sağlıyor, bu nedenle çocuğun yaşı ne olursa olsun okumayı dağıtmak çok önemli.

3. Okumak, çocuklarımızın zekasını harekete geçirir

Okumak, çocukların neredeyse farkında olmadan birçok ve çok çeşitli bilgiyi özümsemelerine yardımcı olur. Okumak onların hafızalarında yer edecek gerçekleri basit bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olur . Ayrıca, günlük okuma yoluyla çocukların kelime dağarcığı günden güne gelişir ve gelişir.

4. Okumak empatiye teşvik eder
Hikayeler aracılığıyla okuyucular kendilerini başkalarının yerine koymayı öğrenirler. Çocuk kitapları, dergileri veya hikayeleri, farklı yaşam biçimlerinin, geleneklerin ve alışkanlıkların bilinmesine izin verir.
5. Okumak konsantrasyonu teşvik eder
Okumak, bir şeye daha uzun süre odaklanma yeteneğini geliştirir. Ve bir çocuk okurken, uzun süre bir hikayeye konsantre olması gerekir.

6. Kitaplar harika arkadaşlardır
Çocuklarınız doğum günlerinde veya geçen Noel’de aldıkları hediyeleri unutabilirler, birçoğu dikkatlerini bile çekmemiştir. Bununla birlikte, çocuğunuzun ilgisini çekecek bir okuma her zaman ona eşlik edecek, tekrar tekrar okumak isteyecek ve büyüdüğünde çocukluğundan bu hikayeleri ve hikayeleri sevgi ve nostalji ile hatırlayacaktır.

7. Okumak çocukların akademik sonuçlarını iyileştirir
Düzenli okuma, çocukların iletişim ve dil becerilerini geliştirmek, akıl yürütme ve düşünmelerini geliştirmek, yazım kurallarının yanı sıra sözlü ve yazılı anlatım yapmak veya okuduğunu anlama pratiği yapmak için gereklidir. Tüm bu beceriler okulda çok önemlidir ve çocukların akademik performanslarının artmasına yardımcı olacaktır.

8. Okumak, ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağı güçlendirir
Çocuklara zaten okumayı bildikleri bir anda okuma vermeyi beklememeliyiz, çünkü kitap, ebeveynleri ve çocukları okuma öncesi dönemden birleştiren sihirli bir araçtır. Birlikte okuma anları çok ödüllendirici ve sevgi dolu. Her gün birkaç dakika ayırarak bir kitabın sayfalarını açabilir, çocuklara içindeki sihri öğretebilir ve kitapların aktardığı o hayal dünyasında birlikte uçabilirsiniz.

9. Kitaplar tekrar tekrar okunabilir
Bir çocuğun bir kitabın son sayfasını kapatması, okumanın bittiği anlamına gelmez. Aslında, eğer hikaye sizi gerçekten etkiliyorsa, o kitaptan tekrar tekrar keyif alacaksınız.