7.Uluslararası Güzel Sanatlar Öğrenci Kongresi

Maltepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, 7.Uluslararası Güzel Sanatlar Öğrenci Kongresi’ni yurtiçi ve yurtdışındaki tüm lisans ve lisansüstü öğrenciler için düzenliyor. Yüksek lisans öğrencileri, ancak bu son çalışma yılıysa (BA’nın 3 yıl olduğu ülkeler) katılabileceklerdir. Kongre, 17-18-19 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul, Maltepe Üniversitesinde gerçekleştirilecektir. Önceki konferanslar Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika gibi farklı kıtalardan öğrenci ve fakülteleri çekmiştir. Bu yılki konu “Simülasyon” olacak.

Bu yılki IFASC için tema şudur: Simülasyon. Simülasyon terimi 20. yüzyılda modern anlamını kazanıyor, ancak Middleage Latince’nin etimolojik kökeni izleri. Öte yandan, bu tarihsel / etimolojik dönemden sonra hala bazı anlamları temsil etmektedir:

Simülasyon:

taklit

kopya

feigning

yanlış gösteri

sahte meslek

üreme

iki yüzlülük

Ortaçağ teolojisinde simülasyon, her şey anlamına gelir – hem soyut hem de somut – mutlak gerçekliği çarpıtır ve şeylerin veya düşüncelerin ilahi taraflarını görmemizi engeller. Simülasyonun bu olumsuz çağrışımı modern zamanlarda devam ediyor. 20. yüzyılın filozoflarından Baudrillard, dünyadaki gerçekliği arayan her isteğin, simularcların duvarlarını çarparak ortadan kalktığını savunuyor. Baudrillard’a göre, içinde yaşadığımız bu kültürel atmosfer bizi bir gerçeklik simülasyonunda var olmaya zorluyor. Foucault, aynı motivasyonun yanı sıra, konuştuğumuz her dilin, her türlü gerçeğin çarpıtıldığı ve söylemden dönüştüğü bir fabrika gibi çalıştığını söylüyor.

Tüm bunların ötesinde, 21. yüzyılda teknolojinin yardımıyla, realitenin simülasyonundan simülasyonun gerçekliğine bir adım atıyoruz. Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Hologram, 3D, Yapay Zeka, KOBOT gibi teknolojiler artık hayatımızda. Simülasyon ortaya çıkarken, tüm bu olumsuz çağrışımlar merak, korku ve kaygıya dönüşür. Cesur yeni dünyamız, simülasyonun gerçekliğine çoktan alıştı. Peki ya sanat? Gerçekliği deforme eden ve gerçeği gömen bir fenomen olarak görülmeli mi? Aksi takdirde, gerçeği iyileştiren, gerçeği iyileştiren ve kristalleştiren bir araç? Elbette, tüm bu sorular zamanında cevaplarını alacaklar. Ancak, zaten ilan edeceğim şeyler olduğunu söylerseniz: Sizi IFASC 2019’a bekliyoruz.

Bu bağlamda sunulan anahtar kavramlar:

Sanat ve Simülasyon

Gerçeklik ve Algı

Simülasyon Gerçekliği ve Gerçeklik Simülasyonu

Sanat İçin Yeni Bir Malzeme Olarak Simülasyon

Taklit, Üreme, Simülasyon

Algı Fenomenolojisi

Bir Enstrüman Yaşama Sanatı: Video Oyunları Ve Diğerleri

Hologram: Başka Bir Tür Sinematografi

Senin fikirlerin:

Sanat ve Tasarımda Gerçek Dünya Sistem Modeli

Yapay Gerçeklik

Yaşam Alanı ve Biçimsel Dönüşüm

Gerçek Kayıp

Gerçeksiz Gerçeklik

Simülasyon ve Simulacra

Gerçeklik Sonrası Dönemi

Katılım Kategorileri:

· Sergiler

· Gösteriler

· Film Gösterimleri

· Kongre Bildirileri

Bildiri özet tiyatrosu, film gösterimi özeti ve sergi fotoğrafları ve Hakem Kurulu tarafından değerlendirilmek üzere ifasc@maltepe.edu.tr adresine gönderilmelidir .

Sergiler katılımcıları çalışma açıklaması göndermelidir. Film gösterimi katılımcıları özet göndermelidir.

Sergilenecek, fotobloklanacak ve katalogda gösterilecek orijinal eserin JPEG versiyonu kullanıldıktan sonra geri verilmeyecektir.

Öğretim görevlilerini, öğretmenleri ve profesörleri bu çağrıyı lisans ve lisansüstü öğrencileri arasında yaygınlaştırmaya teşvik ediyoruz; çünkü bu, İstanbul şehrini ziyaret etmek için eşsiz bir fırsat olacaktır. Katılan öğrenciler, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi personelinin de desteğiyle, öğrenciler için öğrenciler tarafından düzenlenen bir konferansta, güzel sanatlar alanında ortaya çıkan sorunları tartışmak üzere Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere katılacaklar.

Kayıt ücreti yoktur. Beş yıldızlı Marma Hotel’de katılımcılara kampüste konaklama sağlanacaktır. (Www.marmaotel.com)

Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edin https://maltepe.edu.tr/ifasc/ veya ifasc@maltepe.edu.tr adresinden bize ulaşın

Selahattin Yıldız

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı,

TC Maltepe Üniversitesi
Tel: +90 (216) 626 10 50 (pbx) / 444 65 87 – 444 MLTP
Faks: +90 (216) 626 10 99
Üniversite Adres: Büyükbakkalköy Mahallesi Çınaryolu Mevkii
Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe-İSTANBUL / TÜRKİYE