Zamanın Öğrencisiyiz

“Zaman büyük bir öğretmendir, ne yazık ki bütün öğrencilerini öldürür.” demiş Curt Goetz. Öyleyse zaman bizi öldürmeden önce iyi bir öğrenci olmayı öğrenmeliyiz.

Bu sıralar, zaman üzerine daha bir düşünür oldum, zamanın kıymetini bilmek için büyük bir emek harcamaya başladım. Bugünün tarihine baktığımda, güzel insanlarla tanışıp bu sitede yazmaya başlayalı tam bir yıl olduğunu fark ettim. Daha dün gibi geliyor oysa bana. Ve biraz da yapamadıklarımdan kaynaklı bir pişmanlık duygusu zihnimi kurcalıyor. Elimde bir yıl içerisinde sizlerle paylaştığım yalnızca iki yazımın oluşu, beni çok üzdü doğrusu. Halbuki, “Yazıyorum öyleyse varım.”  düşüncesini benimsen biri olarak, zamanım olmadı bahanesinin arkasına saklanmayı doğru bulmuyorum. Aslında hepimizin yeteri kadar zamanı var, sadece onu doğru kullanmayı bilmiyoruz. Örneğin; sosyal medyada gezinmeye, alışveriş yapmaya, özçekim yapmaya ve sayısı artırılabilecek birçok etkinliğe zaman ayırabiliyoruz. Peki, sorunumuz nerede başlıyor?

Hayatta gerçekleşmesini çok istediğimiz hayallerimiz, hedeflerimiz için ne kadar zaman ayırıyoruz mesela? “Emek olmadan yemek olmaz.” atasözümüzü eminim ki birçoğumuz biliyoruz. Öyleyse, kılımızı kıpırdatmadan çok istedim ama olmadı demek ne derece doğru diye soruyorum size ve kendime.

Farkındalığımızı da oluşturduğumuza göre, şimdi rahat yataklarımızdan çıkıp harekete geçme vakti. Unutmayın; zaman, beklemek konusunda çok sabırsızdır. Öncelikle sizden ricam, beğendiğiniz bir ajanda edinmeniz. Ne kadar dijital bir çağda yaşıyor olsak da ben, o sayfaları koklamadan, sayfalara dokunmadan edemiyorum. Dijital çağa ayak uyduramayan gençlerden olduğumu söyleyebilirsiniz.

Daha sonra, hayatınızda bir öncelik sırası yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede hayatımızdaki işlerin öncelik sırasına göre, zamanımızı işlerimize bölüştürüyoruz. Temel ihtiyaçlarımızdan arta kalan zamanı da, bu öncelik sırasına göre paylaştıracağız. Kendimden örnek verecek olursam, sanıyorum ki anlaması daha kolay olacak.

Uyku Yeme-İçme Okul Hayatı

 

Çalışılacak

Dersler

Öngörülemeyen

Etmenler

Kalan

Zaman

5 saat 2 saat 8 saat 4 saat 2 saat 3 saat

 

KALAN ZAMAN
Yazı Yazma 2 saat
Müzik aleti çalmak 1 saat

 

Benim hayatımdaki öncelik listemde ilk sırada okul hayatım ve derslerim geliyor, sonrasında ise yazı yazmak ve yeni başladığım müzik aletim, ukulele, çalmak.

Siz de hayatınızı bu şekilde planlayarak zamanınızı doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu sayede ben de aslında, yazmak için her gün iki saatimin olduğunu öğrendim. Bundan sonra daha sık görüşeceğimize emin olabilirsiniz. O zamana dek sağlıcakla kalın.

Dipnot: Ukulele nedir diye merak edenler için; benim tatlı, küçük müzik enstrümanım.

müzik enstrümanı