Çocukların en iyi dostları kim olmalı?

Günümüz çocuklarının en iyi dostları bilgisayar, tablet ve televizyon. Bu teknolojik cihazları kullanmayı bilmeyen çocuk sayısı yok denecek kadar az. Çocuklarda teknoloji bağımlığı yaşı giderek düşüyor. Yapılan araştırmalar bilgisayar ve cep telefonu kullanımının yetişkinler üzerindeki olumsuzluk etkilerini sıralarken çocukları daha da büyük tehlike bekliyor. Çünkü teknolojik cihazlar henüz olgunlaşmamış dokulara sahip olan çocukları yetişkinlere göre 10 kat daha fazla olumsuz etkiliyor. Ayrıca çocuklarda teknolojik bir cihaza bağımlı olma duygusu gelişiyor.

Dost kelimesini incelediğimizde aralarında iyi ilişki bulunan sevilen ve güvenilen yakın arkadaş anlamına geliyor. Teknoloji çoğu zaman çocuklarla iyi ilişki kuramıyor. Bu bağımlılığı azaltacak ya da en iyi dostu değiştirecek şey; kitaplar.

‘’Kitaplar en iyi dostlarımızdır.’’ Bu klasikleşmiş sözü hayatımız boyunca kaç kere duymuşuzdur kim bilir? Bu yakın dostu çocuklara kazandıracak ilk kişi ebeveynlerdir. Küçük yaşta kitap sevgisi kazandırılmalıdır.Ebeveynler masal okuyarak çocuklarının kitapla ilk tanışmasını gerçekleştirmelidirler.Küçük yaşta çocuklar için bol resimli, bol etkinlikli kitaplar alınarak kitaplar üzerinde bir ilgi oluşturulmalıdır.  Evde hep birlikte kitap okuma saatleri gerçekleştirilmelidir. Aile büyükleri evde devamlı olarak kitap okumalı ve kitaptaki konuları veya kahramanları ailedeki diğer kişilerle paylaşmalıdır. Böyle ortamda yetişen çocuk, kitap okumaya ilgi duyar. Çocuklarla birlikte kütüphanelere, kitap fuarlarına giderek çocukların kitaplar ile bir arada olması sağlanmalıdır. Ebeveynler, çocuklarını verdikleri harçlıkların bir kısmını kitap almak için harcaması konusunda eğitebilirler.

Yaş ilerledikçe çocukların kitap zevklerine göre kitap tercihleri yapılması gerekir. Çocuğun ilgisini çekecek kitaplar, genellikle resimli hikayeler, romanlar, bilmece, bulmaca ve fıkra kitaplarıdır. Bu kitaplarla karşılaşan çocuk, onları oyuncak veya eğlence aracı olarak görür. Bu yakınlık çocuğu okumaya hazırlar. Kitap sadece okulda ders olarak anlatılan bilgi olarak değil her zaman bir şeyler öğrenilen, hayal dünyasını genişleten, yeni düşünceler katan bilgiler olarak anlatılmalıdır. Kitap okuma sevgisi her zaman doğru kitabı bulmakla başlar.

Kitap okumanın bilimsel ve sosyal faydaları oldukça fazladır.Bu yararlardan bazıları; düşüncelerini olgunlaştırma, konsantrasyon gücünü arttırma, hayatını düzene sokma, bilgi dağarcığını geliştirme, hayal gücünü güçlendirme, yaratıcılığı arttırma ve insanlarla iletişimi arttırmadır.

Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik onun dost seçerken teknolojinin bağımlılığını değil kitapları seçmesine imkan sağlamanızdır. Teknoloji ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Bernard de Saint Pierre’de dediği gibi ‘’İyi bir kitap, iyi bir arkadaştır.’’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

fifteen + 9 =