Zaman ve DNA

1869                                       Friedrich Miescher                    ameliyat bandajlarındaki iltihaptan aldığı akyuvarlarda DNA’yı keşfetti ve buna “nüklein”adını verdi.

DNA

 

1912-1914                             William Henry Bragg ve oğlu William Lawrence Bragg                  saçılan X ışını desenlerine bakarak kristallerin yapısını öğrenebileceklerini anlayarak, X ışını kristalografisinin temellerini attılar.

1920’ler                                 Phoebus Levene                                    bir şeker, bir baz ve bir de fosfat grubunun birleşiminden oluşan nükleotidleri keşfetti ve bunları ” tetranükleotid” adında kısa DNA parçaları oluşturduğunu öne sürdü.

1937                                      Florence Bell                                       William Astbury’nin laboratuvarına geldi ve DNA’nın ilk X ışını görüntülerini çekti.Astbury bir sonraki yıl bir DNA yapısı önerisinde bulundu.

1952                                     Rosalind Franklin                                 DNA’nın sulu yani “B” formunun çok detaylı bir fotoğrafını çekti. Fakat onun haberi olmadan James Watson bu fotoğrafı gördü.

1953                                       Watson ile Francis Crick                       DNA molekülünün yapısı için bir model önerdiler. Bu yapıyı Nature dergisinde yayımlayarak DNA’nın işlevini gösterdiğini iddia ettiler.

İstanbul Gelişim Üniversitesi - Sağlık YÖNETİMİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here