UZAKTAN – YAKINDAN SANAL VE SESLİ OKUMAYI ETKİLEŞİMLİ HALE GETİRME

Nehide TUNA

Çok etkili bir zaman olmaktadır!

Sınıfta günün en sevdiğim çalışmalardan biri interaktif okumalardır. Uzaktan eğitim sırasında etkileşimli sanal okuma söz konusu olduğunda, etkisi  aynıdır.

Öğrenciler, dinleme seviyelerine göre yaşına  uygun, ilgi çekici, zengin bir metin deneyimi yaşarlar. Bir okuyucu gibi düşünmeyi ve uygun akıcılığı model alırlar. Öğrenciler yüksek sesle okundukları süre boyunca paylaşma fırsatlarına sahip oldukları için birbirleri hakkında daha fazla şey öğrenirler.

Amaçlı bir kitap seçip öğrencileri baştan sona tartışma ve katılmaya davet ederek öğrencilerin stratejik okuyucular olmalarına, okuma sevgisi geliştirmelerine ve çok çeşitli türleri görebilmelerine yardımcı olacaksınız.

Etkileşimli okuma, tema ile uyumlu olmayabilir. Temaya dayalı olmaktansa bu stratejiye uygun olan güçlü bir metin aracılığıyla öğrenmelerini tercih ederiz.

sanal sesli okuma

Sanal etkileşimli okuma için bir metni nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Modellemek ve öğretmek için bir hedef okuma stratejisi seçin. Stratejiler şunları içerir:

Bağlantı kurma

Tahmin etme

Çıkarım yapma

Sorgulama

Önemi belirleme

Görselleştirme

Sentezleme.

Daha sonra öğrencilerin okuma seviyelerinde değil, dinleme seviyelerine uygun olan bir metin düşünün.

Bu gereksinimlerin her ikisini de karşılayan ve ilgilerini çekecek kitabınızı seçin.

SANAL SESLİ OKUMA SIRASINDA ÖĞRENCİ KATILIMINI DAVET ETME

Yüksek sesle okuma ile etkileşimli okuma arasındaki temel fark, öğrencilerin metin ve öğretmenle etkileşimde olmasıdır. Kitapla baştan sona interaktif sesli okuma ile sohbete davet ediyoruz.

Sanal etkileşimli okuma sesleri, yüz yüze etkileşimli okuma seslerine çok benzer olacaktır. Öğrencilerin ilgisini çekme ve katılımını davet etme konusunda yaratıcı olmamız gerekecek. Bir sonraki etkileşimli okumanız sırasında deneyebileceğiniz birkaç şey şunlardır:

Soruları sorun ve öğrencilerin yanıtlamak için olumlu veya olumsuz yanıt vermelerini sağlayın.

Birkaç cevap seçeneği ile sorular sorun ve öğrencilerin cevaplarını dinleyin.

Örneğin: “Sorunu çözmek için ne yapmayı düşünüyorsun?

  1. Bunun hakkında konuşun.
  2. Tartışmada ne düşündüğünü göstermek için sıralı konuşmaya davet edin.

Öğrencilerin hızlı resimler çizmesini sağlayın. Örneğin: “Sizce yaşlı kadın ne yapacak?” diye sorabilirsiniz. Bana göstermek için hızlıca bir çizim yapın ve sonra tutun. ”

Belirli bir konuyu tartışmak, geri getirmek ve tartışmalarını paylaşmak için öğrencileri ara odasına gönderin.

Birlikte bir grafik oluşturun. Google Slaytlar’da kullanıma hazır bir şablon hazırlayın ve ekranınızı paylaşarak ekleme yapmanıza yardımcı olmaları için öğrencileri davet edin.

Etkileşimli okuma, günün bu kadar küçük bir bölümünde çok şey kazandırır. Kendinizi uzaktan eğitim yoluyla öğretirken bulursanız, günlük okuryazarlık rutininizin bir parçası olmasına rağmen sanal etkileşimli okumayı denemenizi tavsiye ederim.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

Exit mobile version