Rakipsiz işletme olmak

blog yazarı
Ozlem Nurcan Torun

Rakipsiz işletme olmak?

Diyelim ki bir işletmeniz var ve her işletme sahibi gibi pazarda lider olmak istiyorsunuz. Hatta biraz daha ileri gidelim, rakipsiz işletme olmak istiyorsunuz. Yaptığınızı yapan, ürettiğinizi üreten, verdiğiniz hizmeti veren başka hiçbir firma yok! Fiyatları siz belirliyorsunuz, rekabet stratejisi uygulamanıza gerek yok, hatta müşteri kaybetmek gibi bir kaygınızda yok. Peki size soruyorum bu iyi bir şey midir?

Müşteri açısından kötü bir şey, bu konuda hepimiz hemfikirizdir heralde; müşteriler ürünleri istedikleri fiyattan alamayacaklar,  ürün çeşitliliği sınırlı olacak, firmayla olumsuz deneyimlerinde farklı bir firma tercih etme şansları olmayacak vs.

Rekabet olmasa stratejiye de ihtiyaç olmazdı

Peki işletmeniz açısından? Rakipsiz işletme olmanın sizi öldürebileceğini hiç düşündünüz mü? Mesela Cocacola pazarda tek olsaydı, Pepsi hiç olmasaydı buna bağlı olarakta aralarında rekabet oluşmasaydı, Cocacola rekabet etme kaygısı olmadığından pazarın sahibi benim zaten deyip ürünlerinde çeşitlendirmeye ve yenilemeye gitmeseydi, bir süre sonra kendini yenilemeyen her şey gibi o da ölümü tatmaz mıydı?

Rakipler işletmeyi dinamik tutarlar

Hatta bireysel düşünelim, sınava hazırlanıyorsunuz bu her şey için olabilir, ALES, YDS, YKS ve arkadaşlarınız sizin rakibiniz. Bir anda hepsi yok oluyor, bir siz sınava gireceksiniz. Çalışır mıydınız? Zaten bir siz varsınız muhtemelen çalışmazdınız. Sınavı kazandınız ama öğrenme şansınızı, gelişme şansını kaybettiniz. Kısacası rekabetin öğreticiliğinden mahrum kaldınız. Çünkü rakipsizler her yaptıklarının doğru ve en iyisi olduklarını zannederler, bu sanı onları tatlı bir uykuya sürükler, sonradan daha iyisini yapan sahneye çıkınca iş işten geçmiş olur.

Rekabet fark yaratma esasına dayanır

Xerot işletmesi bir fotokopi makinesi geliştirerek pazara girer. Kısa sürede malın satışlarını artırır ve bu satış artışına paralel olarak, malın işlevlerini de art arda geliştirir. Malın işlevlerindeki artış, malın maliyetini artırdığından ve işletme yeniliğin yarattığı avantajdan da yararlanmak istediğinden fiyatları artırır. Sonuçta fiyatlar kısa sürede öylesine artar ki basit fotokopi makinesine ihtiyaç duyan müşteriler bu markayı terkederler. Çünkü piyasaya daha basit ve çok daha ucuz fotokopi makinesi ile Canon girmiştir. Xerox işletmesi 1970’lerin başında iflas eşiğine gelir.