Pisagor’un Adalet Kupası

blog yazarı
Ebru Aydoğan

Öyle bir bardak düşünün ki; altı delik olduğu halde içine döktüğünüz sıvıyı bardaktan boşaltmıyor, ama bardak tam dolunca da içinde hiçbir şey kalmıyor. Bu bardak, Pisagor’un adalet kupası olarak adlandırılmış; “Kendini bil!” bardağı olarak da adlandırılıyor.

Mekanizmasına gelecek olursak; bardağın tabanında bezelye tanesi büyüklüğünde bir delik bulunmakta, o deliğin çapını çap kabul eden silindirimsi bir yapı bardağın içinden yükselmektedir. Ancak, bardağa kuş bakışı baktığımızda kapalı bir boru görsek de, aslında sindirimsi yapının bir tarafının daha fazla uzatılıp eğilmesi sağlanmış ve delik aslında hiç kapanmamıştır. Aşağıdaki görselde daha ayrıntılı incelersek bardağın algoritması daha kolay görülebilir.

Bardağı, içindeki yapının boyuna kadar doldurduğunuz zaman delikten dökülme olmazken; sınırı geçtiğiniz an sıvı dökülmeye başlar.
2500 yıl öncesinden günümüze ulaşabilmiş önemli yapıtlardan olan bu bardağın anlamı, kendisi ne kadar ilginçse o kadar güzel: “Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz.”
Meraklıları için videosunu şuraya bırakıyorum: Adalet Kupası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

8 + twelve =