KİMYAYA İZ BIRAKIN

Çocukken boş ilaç şişelerini birbirine bağlayıp bir düzenek oluştururdum. İçine ezilmiş yeşil yapraklar ve su koyup ne olacağını beklerdim. Ne olacağını tahmin ediyorsunuzdur.

Bilim insanlarının hevesleri vardır. O dönemler hevesim yeşil bir su elde etmekti. Şimdi ise her şey daha karışık bir hal aldı.

Koskocaman bir alan olduğu söylenen aslında on üzeri eksi dokuz kadar küçük olan nanoteknoloji. 2000 yılında dünyanın dikkati bu alana çekildi. Ben ise durumun farkına 2016 yılında varabildim. Nanoteknoloji birçok disiplinin birleşerek çıkarabildiği bir ürün, bu yüzden sadece kimya ile ilgilenip başarılı olamazsınız. Mikroimalat, malzeme bilimi, mikroelektronik, fizik vb. her alanla iletişim için olmanız gereklidir.

Nanoteknolojinin ne kadar büyük ve bir o kadar da küçük bir alan olduğundan bahsetmiştik. Peki bu sonsuz alan içinde ben ne yapmak istiyorum ? Görünmezlik pelerini ? Hayır.

Nanofotonik, optoelektronik biliminin bir alt alanıdır. Nanofotonik olarak türetilen bu teknolojiler savunma sanayinde füze ikaz ve gece görüş sistemlerin çalışma duyarlılığının artmasını sağlamaktadır. İşte benim hevesim ve var olmak isteğim alan budur.

Fikirleri ve kavramları doğru algılayıp koyduğumuz hedefe emin adımlarla yürümeliyiz. Unutmayın;

“Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bile bir kenara çekilir.”

David Starr Jordan.

 

YAĞMUR TAZEOĞLU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.