İYİLİĞE AÇILAN KAPI

blog yazarı
Emel URUÇAY

Bugün günlerden İH;

İhtiyaç sahibi hayatları aydınlatmak için güzel kalpli insanlar tarafından kurulan bir internet sitesi İH. Resmi isimleri “İhtiyaç Haritası”, bense onlara “İyilik Harikaları” diyorum. Gelin size iyiliğin bulaşıcı olduğu bu ışık saçan siteyi biraz anlatayım.

“Dünyanın yükü üzerimde, kafamı kaldırmaya vaktim yok” derken etrafımızda olan olayları, yaşanan hayatları göremiyoruz. O hayatların içinden birilerinin bizden yardım eli beklediğini fark edemiyoruz. İşte tam bu yaşam koşturması içinde, ihtiyaç haritası sayesinde akıllı telefonlarımızdan bir dokunma ile tüm Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerini görebiliriz. Gördüğümüzde neler mi olur? Gönüllüler halkasını oluşturacak bir yardım eli uzatarak, farklı bir hayata yapacağımız küçük dokunuşun kocaman umutlara döndüğünü ve İhtiyaç sahiplerinin hayata duyacağı güveni artırarak paha biçilemez mutluluğa katkıda bulunmak isteriz.

Türkiye’nin her yerinden kullanılabilen İhtiyaç Haritası’nın amacı şöyle belirtilmiş:
“Türkiye’de şehir ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde duyurulması, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum, kuruluş ya da özel kişiler tarafından karşılanmasını kolaylaştırmak”.
www.ihtiyacharitasi.org’a üye olduğunuz takdirde hangi şehirde olursanız olun ihtiyacınızı duyurabiliyorsunuz.Diyelim mahallenizdeki ilkokulun müzik aletlerine ihtiyacı var. Online haritayı ziyaret ederek, okulun bulunduğu yeri haritada belirliyorsunuz ve karşınıza çıkan forma ihtiyacı detaylı giriyorsunuz. Böylelikle ihtiyacı karşılamak isteyenler siteden bağlantı kurabiliyor.

Hadi şimdi sadece 5 dakikanızı ayırıp “İhtiyaç Haritası” sitesine bir göz atın ve küçük katkıların büyük umutlara dönüşünde rol alın. İyiliğin peşinizi hiç bırakmaması dileğiyle…