Hayat Bilimdir: Arılar

Sevgi DENER
Sevgi DENER

Merhaba yeni bir yazı serisi ile karşınızdayım. Kendi kadrajımdan çektiğim fotoğraf ve sahip olduğum paradigmayla, sizleri kısa kısa bilim kesitleri ile buluşturacağım bu seride şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Hayat Bilimdir: Arılar

Sevgili dostlarımız, doğanın en çalışkanları..

Onlara bu kadar yakın olmak riskli olsa da yakından incelemek ve kaydetmek oldukça büyüleyiciydi.(Çekim esnasında iki adet eldiven giyilmiştir.)

Dünyanın en zeki insanlarından biri olan Einstein’a göre onlar yok olsa ömrümüzün son dört yılını geçiriyor olurduk.

Küçücük olmalarını rağmen her organları birbirinden etkileyici. Örneğin gözleri binlerce sözcüğün birleşmesinden meydana gelen bileşik gözdür. Her sözcük görüntünün belirli bir parçasını görür. Bu görüntüler daha sonra birleştirilir. (Keşke gözlerini daha yakından görebilsem.) O minnacık antenleri halkalardan meydana gelmiştir. Yakından gözlemleme şansım olsaydı dişi ve erkek arıları ayırt edebilirdim. Çünkü dişi arıların antenlerinde 12, erkek arılarda ise 13 halka bulunur. Minik kanatlarındaki damarlanma şekilleri ise oldukça büyüleyici.

Arıların iğnelerini bize batırmalarından çok korksak da eminim onlar bize iğnelerini batırmaktan daha çok korkuyorlardır. Çünkü bunun sonunda hayatlarını kaybediyorlar. Sadece dişi arıların iğneye sahiptir. İşçi arı olmalarıyla arasında ilişki olsa gerek. Biraz da kimya ile bakalım minik dostlarımıza. Dost diyorum çünkü kimse kimseye emek zahmet yaptığı balı vermez-bunu ancak dostlarımız yapabilir-. Sadece bal yapmıyorlar tozlaşmaya yardım ederek bizleri leziz meyveler üretilmesinin ilk adımını oluşturuyorlar.

Toplayıcı arılar nektarları toplar ve daha sonra işçi arılara aktarır, enzimler vasıtasıyla parçalanan nektar kovana bal olarak aktarılır. Dünyadaki en leziz yiyeceklerden biri olan bal böyle üretilir.

Eşek arıları iğnelerinde baz taşır bu yüzden iğnelerini batırmaları durumunda asit ile müdahale edilmelidir. Örneğin sirke veya yoğurt. Bal arıları ise iğnelerinde asit taşır. İğnelerini size batırmaları durumunda baz olan sabun veya diş macunu sürebilirsiniz. Tepkimeye girerek tuz ve suyu oluşturarak acınızı dindirebilir.
Ballı&Bilimli Günler Dilerim..

Sevgi Dener

10/10/2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin