TOZLAŞA TOZLAŞA TOZLAŞALIM

Projenin Adı : Tozlaşa Tozlaşa Tozlaşalım

Projenin Amacı : Çiçekli bitkilerde Tozlaşmanın nasıl artırabiliriz.

Giriş : Fen ve Teknolojisinde öğrendiğimiz Tozlaşma konusunun polenlerin rüzgar, hayvanlar ve su aracılığıyla dişi üreme organının tepeciğine taşınmasına tozlaşma denir, demişti. Bu tozlaşmanın nasıl sağlandığı bizim dikkatimi çekti. Bu konuyu araştırmak istedik.

Kullanılan Yöntem : Çiçekli bitkilerde erkek ve dişi organları yapılarını yakından inceledik. Tozlaşmanın nasıl sağlandığı üzerine araştırmalar yaptık. Biz evimizin bir odasında bir çiçeğin üstünü tel kafes ile izole ettik. Diğer çiçeğin normal şartlar altında oda içinde yetişmesini gözledik. Bu odanın havalandırmasını, ısıtmasını, güneş almasını, çiçeklerin su alması sağlandı. Bu sonuçla gözlemlerimiz üstü açık olan çiçeğin daha fazla sayıda çiçek açtığını gözledik. Bu sonuca etki edebilecek sonuçlarını irdelediğimizde çiçek kısımlarının ayrı tutulması ile çiçek çıkması arasında arasında bir ilişki olduğu sonucuna vardık. Bu sonuçla oda içerisinde havalandırma, sinek ve arı gibi etkenlerin çiçek sayısını arttırdığını gözledik.

Bu konuda görüşümüz doğruluğunu araştırmak için oda içerinde arı ve sinek sayısını arttırdığımızda çiçek sayısının artığını gözledik.

Proje bütçesi : 5 TL

Proje Çalışma Takvimi :

15 Kasım 2011 ? 25 Kasım 2011 Kaynak taraması

28 Kasım 2011 ? 13 Ocak 2012 Projenin oluşturulması

16 Ocak 2012 ? 20 Ocak 2012 Projenin yazımı

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi : Yaptığımız çalışmaları sonucu tozlaşmanın rüzgarlı havalarda ve böcek ve arının bulunduğu ortamlarda arttığını gözledik. Bu sonuçla küçük sera işletmelerinde bu konuda çalışma yaparak ürün üretim miktarını artırabileceğimiz sonucuna vardık.

Kaynaklar : Bu Benim Eserim Proje Bankası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin