Düzce Bilim Merkezi Kapılarını Bilimseverlere Açtı!

Bilim Merkezi
Bilim Merkezi

14 Mart 2024 tarihinde, Düzce şehri büyük bir heyecana sahne oldu. Türkiye’nin 12. Bilim Merkezi olan Düzce Bilim Merkezi, görkemli bir törenle açıldı. Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Düzce Valisi Cengiz Özkul, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve çok sayıda bilimsever katıldı.

50 Milyon TL Yatırımla Düzce’ye Kazandırıldı

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ve TÜBİTAK desteği ile hayata geçirilen merkez, 7 bin 630 metrekare alan üzerine kurulu. Merkezde;

Sergi salonları
Deney düzenekleri
200 metrekarelik oyun alanı
Sessiz kütüphane
Bilim mağazası
12 adet ileri düzeyde geliştirilmiş bilim atölyesi
30 kişilik planetaryum
bulunuyor.

Bilim ve Teknolojiye İlgiyi Artıracak

Açılış töreninde konuşan Bakan Kacır, “Büyük ölçekli bilim merkezlerimizin 12.incisini Düzce’de hizmete sunmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Düzce Bilim Merkezi’miz; gençlerimizin bilim ve teknolojiye motivasyonunu artırırken, geleceğin bilim insanlarını da Düzce’de keşfetmemizi sağlayacak.” dedi.

Düzce’nin Gururu Oldu

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise “Düzce Bilim Merkezi için 2018’de kurulma kararı verdik ve bugün açıyoruz. Bu merkezin Düzce’nin gururu olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bilim Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi ve katılımcılar merkezi gezme imkanı buldu.

Düzce Bilim Merkezi, hafta içi her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Giriş ücreti 15 TL olarak belirlendi.