Lise Öğrencileri Arası Uzun Düşün Kısa Çek Kısa Film Yarışması

Kısa Film Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hibe desteği alan projemizin faaliyet planında yer alan “Uzun Düşün Kısa Çek” adlı Lise Öğrencileri arası kısa film yarışması düzenlenecektir.

Kısa Film Yarışmamızın teması Değerlerimiz (Sorumluluk, Adalet, Yardımseverlik, Doğruluk Dürüstlük, Güven, Özgüven, Hoşgörü, Alçakgönüllülük, Empati, Kanaatkarlık, Çalışkanlık,Sabır vb.) olup yarışmanın düzenlenebilmesi için gerekli onayın verilmesi ve yarışmamızın ülkemizdeki tüm liselilere açıktır.

ADANA SEYHAN ÇEP MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
GENÇLİK PROJELERİ DESTEK PROGRAMI

LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA “UZUN DÜŞÜN KISA ÇEK” İSİMLİ KISA FİLM YARIŞMASI
ŞARTNAMESİDİR.

Konu: Yaşam

Tema: Değerlerimiz (SORUMLULUK, ADALET, YARDIMSEVERLİK, DOĞRULUK DÜRÜSTLÜK, GÜVEN, ÖZGÜVEN, HOŞGÖRÜ, ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK, EMPATİ, KANAATKARLIK,
ÇALIŞKANLIK,SABIR gibi)

Amaç: Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz “Uzun Düşün Kısa Çek” isimli projemiz kapsamında düzenlediğimiz bu yarışmayla sinema sanatında özgün fikirler üretebilecek, farklı bakış açılarıyla sinemaya katkıda bulunabilecek lise öğrencilerinin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine zemin hazırlamak, kısa filmin lise öğrencileri arasında gelişmesine katkıda bulunmak ve kısa filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamaktır.

Kapsam: Yarışma kapsamında kurmaca, deneysel ve belgesel türlerinde yarışmaya katılan ve ön elemeyi geçmiş filmlerin gösterimleri yapılacak ve filmler yarışacaktır.

Son Katılım Tarihi: 31 Aralık 2018

Başvuru Koşulları: Yarışmaya Türkiye’deki okullardaki örgün eğitim “Lise öğrencileri” katılabilir.
Yarışmaya katılan filmlerin süresi jenerik dahil 10 dakikayı geçmemelidir.
Filmler, “MPEG-4, MPEG-2 veya Movie formatmda tek bir kopya olarak teslim edilmelidir.
Yarışmaya katılacak kurmaca, deneysel veya belgesel türlerinde olabilir.
Yarışmaya 01/01/2017 tarihinden sonra çekilmiş kısa filmler katılabilir. Eserin daha önce ödül almış olması yarışmaya katılmaya engel değildir.
Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin Türkçe alt yazısı film ile bütünleşik bir biçimde olmalıdır. Alt yazısı olmayan filmler değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk eser sahibine aittir. Yarışmayı düzenleyen Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz.
Ön elemeden geçen filmler 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren kurumumuz web adresinden yayımlanacaktır.
Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından üretilmiş olsa da başvuru filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır.
Katılımcılar en fazla iki filmle yarışmaya katılabilirler.
İçerisinde madde bağımlılığını teşvik eden, milli ve manevi değerlerimize aykırı, siyasi propaganda olan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Ödül töreni 10/01/2019 tarihinde Adana Büyük Şehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde ya da okulumuz konferans salonunda yapılacaktır.
Detaylı organizasyon programı daha sonra okulumuz web sitesinde yayınlanacaktır. Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü yarışma sürecinde jüri üyeleri, program ve ödüller üzerinde haber vermeksizin değişiklik yapabilir.
Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü yarışmaya katılan her filme ait gönderilen materyali sahibinden izin almak kaydı ile kullanım hakkına sahiptir.
Yarışmaya katılan adaylar şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru Aşamaları:
1- Öncelikle her katılımcı başvuru formunu doldurması gerekmektedir.
2- Formu dolduran katılımcılar Filmin afişi (PNG veya JPEG formatında), yönetmenin fotoğrafı (JPEG formatında) ve filme ait iki adet Fotoğraf (JPEG formatında)
Filmin fragmanı (en fazla bir dakika uzunluğunda MP-4, MOVE veya MPEG-2 formatında)
Filmin MP-4, MOVE veya MPEG-2 formatında tek bir kopyasını iki ayrı DVD’e kaydederek başvuru formu dahil tüm materyalleri en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar “Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Cemalpaşa Mah. Ordu Cad. No: 99 Seyhan/Adana” adresine kargo ile ulaştırmalıdırlar.

Ödüller:
Dereceye giren ilk üç filmin sahibine ödül ve plaketler verilecektir.
Değerlendirme: Başvuru yapan filmlerin ön eleme jürisi Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sinema atölyesine katılan öğrenciler ile alan öğretmenlerinden oluşacaktır. Bu eleme neticesinde en fazla 10 film finale kalacaktır.

Ödül Töreni:
10/01/2019 tarihinde Adana Büyük Şehir Belediyesi Kültür Merkezimde ya da okulumuz konferans salonunda yapılacak gösterimlerden sonra sahiplerini bulacaktır.

Jüri üyeleri (Alfabetik sırayla):
Avni Yiğit Göksu Ayşe Bıyık Bekir Dündar Ömürzat Toparlak Serap Sönmez Nuri Cihan Özdoğan Uğur Özen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin