7. Ulusal Kutup Bilimleri Sempozyumu ve 3. Kutup Şenliği Başladı

Kutup Şenliği
Kutup Şenliği

7.Ulusal Kutup Bilimleri Sempozyumu ve 3. Kutup Şenliği, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde başladı. Sempozyum ve şenlik, kutup bilimleri alanındaki araştırmaları teşvik etmek ve tanıtmak amacıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kutup Araştırmaları Enstitüsü (TÜBİTAK MAM KARE) tarafından gerçekleştirildi.

7. Ulusal Kutup Bilimleri Sempozyumu

Sempozyumda, kutup bilimlerinin çeşitli alanlarında çalışan bilim insanları tarafından 80’in üzerinde bildiri sunuldu. Bildiriler, kutup iklimi ve çevresi, kutuplardaki biyolojik çeşitlilik, kutuplardaki insan faaliyetlerinin etkileri, kutup araştırmaları teknikleri ve teknolojileri gibi konuları kapsıyordu.

3. Kutup Şenliği

Kutup Şenliği, kutup bilimleri alanındaki araştırmaları ve çalışmaları tanıtmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler arasında, kutup bilimcileri tarafından verilen popüler bilim seminerleri, kutuplarda çekilen belgesel film gösterimlerinin yanı sıra, kutup temalı fotoğraf sergileri, atölye çalışmaları ve oyunlar yer aldı.

Sempozyum ve Kutup Şenliği, kutup bilimleri alanındaki farkındalığı ve ilgiyi artırmaya yönelik önemli bir etkinlik oldu. Etkinlik, kutup bilimleri alanında çalışan bilim insanları ve öğrencileri bir araya getirerek, bilgi ve deneyim paylaşımı için bir platform sağladı.

Ülkemizin hem Arktik’te hem de Antarktika’da yapmakta olduğu kutup bilimleri çalışmalarının eğitim ve farkındalık boyutuyla gençlerle buluşturulduğu Kutup Şenlikleri’nin bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor. Şenlikte; kutuplarda araştırmalar yapmış bilim insanları tarafından popüler bilim seminerleri, kutuplarda çekilen Türk belgesellerinin gösterimleri, kutuplarda araştırmacıların çektiği çarpıcı doğa fotoğrafları sergisi, birbirinden eğlenceli kutup bilimi atölyeleri, lise öğrencilerinin kutup proje sunumları, üniversitelerin kutup araştırma kulüpleri etkinlikleri ve kutup canlıları maskotları gibi kutuplara doyulacak birbirinden renkli etkinlikler yer alacak. Şenlik; ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencileri ve öğretmenlerin yanı sıra her yaştan katılımcıya açık olup, ücretsizdir.