YANGIN SÖNDÜRÜCÜ DİREKLER

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
PROJEMIZIN AMACI ORMANLARI KORUMAK, ORMAN YANGINLARININ ÖNÜNE GEÇMEK, ORMANLARI VE ORMAN IÇINDEKI EKOSISTEMI IZLEMEK.

PROJE HEDEFİ:
PROJEMIZ ORMANLARA SIRA HALINDE YERLEŞTIRILECEK YÜKSEK TEKNOLOJI DONANIMLI DIREKLERDEN OLUŞUYOR. BU DIREKLER SAYESINDE BIZLER ORMANLARI KORUMAYI VE ORMAN YANGINLARININ ÖNÜNE GEÇMEYI HEDEFLIYORUZ.

PROJE ÖZETİ:
TEKNODIREĞIN TEPESINE YERLEŞTIRILECEK OLAN, GELIŞMIŞ FIŞKIRTMA SISTEMLERI SAYESINDE DAIRESEL OLARAK ÇOK GENIŞ BIR ALANI ISLATACAK (SOĞUTMA IŞLEMI YAPABILECEK) ÖZELLIKTEDIR. BU SISTEMLER SU KULLANILABILECEĞI GIBI, ILERDE GELIŞTIRILEBILECEK OLAN YANGIN SÖNDÜRME VE DE SOĞUTMADA DAHA ETKILI KIMYASALLAR DA KULLANILABILIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TEKNODIREKLER BIRBIRLERINE ALTTAN ILETIŞIM VE SU BAĞLANTILARIYLA BAĞLANMIŞ OLARAK BELIRLI ARALIKLARLA ORMANA YERLEŞTIRILIR. DIREKLERIN SIRALANIŞI YANGINLARIN YAYILIŞ YÖNLERI, ORMANLARIN FIZIKI ŞARTLARI HESAP EDILEREK BELIRLENIR VE BU BILGILER GÖZ ÖNÜNDE TUTULARAK YERLEŞTIRILIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
DIREKLERIN ÜZERINDE SU SISTEMLERI DIŞINDA, ISI ALGILAYICILAR KAMERA SISTEMLERI TERMAL KAMERALAR İLAÇLAMA SISTEMLERI BULUNACAKTIR. İZLEME SISTEMLERI SAYESINDE ORMANLARDA ÇIKABILECEK YANGINLAR ERKEN TESPIT EDILEBILECEK VE YANGININ YAYILMAMASI IÇIN SOĞUTMA VE SÖNDÜRME IŞLEMLERI OTOMATIK OLARAK BAŞLAYABILECEKTIR. İZLEME SISTEMLERI SAYESINDE ORMANLARDA YAPILAN KAÇAK KESIMLER GIBI ORMANLARA ZARAR VEREN FAALIYETLER IZLENEBILECEKTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMADA 20-30 MT KADAR SU FIŞKIRTABILEN BAHÇE SULAMA CIHAZLARININ BULUNDUĞUNU ÖĞRENDIK. BU DA 40-60 MT ÇAPINDA BIR DAIRE EDER. BU ILERIDE, TEKNOLOJININ GELIŞECEĞINI VE DIREĞIMIZIN YÜKSEKLIĞINI HESABA KATTIĞIMIZDA DIREKLERIN FIŞKIRTMA ÇAPININ EN AZ 250-300 MT OLABILECEĞINI GÖSTERIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
SU EKONOMISINI DÜZENLER, SET VE TAŞKINLARI ÖNLER. SU VE RÜZGARA KARŞI TOPRAĞI TUTARAK, TAŞINMASINI ÖNLER. ORTAM SICAKLIKLARINI ILIMANLAŞTIRARAK, YAĞIŞLARIN OLUŞMASINI SAĞLAR. YERLEŞIM ALANLARININ ÇEVRESINDEKI HAVAYI TEMIZLER. İÇERISINDE YER ALAN FLORA VE FAUNAYI KORUR. ÇEVREYI SÜSLER, ÜLKEYE DOĞAL GÜZELLIK SAĞLAR. AYRICA HER TÜRLÜ SPOR VE TURISTIK FAALIYETLERE MÜSAIT OLMASI SEBEBI ILE EĞLENMEK VE DINLENMEK IÇIN UYGUN ORTAM OLUŞTURUR.

KAYNAKLAR:
İNTERNET SİTELERİ TÜBİTAK DERGİLERİ ANSİKLOPEDİLER EKOLOJİ DERGİLERİ

PROJENİN TAKVİMİ:
1- ÜLKEMİZDEKİ ORMAN YANGINLARI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPMAK 2- PROJENİN IYGULANMASI İÇİN BİLGİ TOPLAMAK 3-MAKET ÇALIŞMASI

PROJE BÜTÇESİ:
İKİYÜZ ELLİ TÜRK LİRASI

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
İZMİR ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ OKUL MÜDÜRLÜĞÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin