X. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi

“X. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi ”20-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesinde gerçekleştirilecektir.

Son yıllarda mantar üretimi ülkemizde hızlı bir ivme kazanmıştır. Bunun nedenleri arasında tüketim tercihleri, düşük oranda şeker ve yağ içermesi nedeniyle iyi bir diyet ürünü olması mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır. Diğer taraftan mantarlar kalp ve damar hastalıkları bulunan kişiler için de tavsiye edilen bir yiyecektir. Yemeklik Mantar Kongreleri ülkemizde yapılan mantarcılık ile ilgili çalışmaların üreticiler ve araştırıcılar tarafından takip edilebilmesi ve sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelerek problemler ve çözüm önerilerinin görüşülmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. 1980 yılında başlayıp her 4 yılda bir farklı illerde düzenlenen Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi 18-20 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen IX. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi toplantısında alınan bir karar ile 3 yılda bir yapılmasını kararlaştırılmıştır. Bu bağlamda X. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi 20-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ortaklığında Adana’da gerçekleştirilecektir. Kongre süresince çağrılı bildiriler yanında ülkemizde yapılan çalışmalar bildiri ve poster sunumları şeklinde paylaşılacaktır. Ayrıca sektöre hizmet veren firmaların ürün ve hizmetleri sergilenip tanıtılacak olup üniversiteler, araştırma enstitüleri, diğer kamu ve özel sektör kuruluşları çalışanları ve üreticiler bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini paylaşma ve işbirliği yapma fırsatı bulacaktır. Konu ile ilgili tüm katılımcıları Adana’da görmekten ve ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyacağız.

DÜZENLEME KURULU

Kongre Konuları
Değerlendirme ve Muhafaza
Doğa Mantarları
Ekonomi ve Pazarlama
Endüstriyel Mikoloji
Hastalıklar, Zararlılar ve Mücadele Yöntemleri
İklimlendirme ve Otomasyon
Kompost Yapım Teknikleri
Kültür Mantarları
Mantar Biyoteknolojisi
Mantar Sistematiği
Mantar Üretim Teknikleri
Mantar Üretim Yapıları
Mekanizasyon ve Yeni Teknolojiler
Misel Üretim Teknikleri
Tıbbi ve Yenebilir Doğa Mantarları

X. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi hakkında her türlü görüş ve önerilerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.