UZUN ÖMÜRLÜ EKMEK

PROJE AMACI:
EKMEĞİN ÇABUK BAYATLAMASINI ENGELLEMEK

PROJE HEDEFİ:
1. EVDE FAZLA KALAN EKMEKLERİN İSRAFINI ENGELLEMEK
2. AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNMAK

3. EKMEĞİ TAZE OLARAK UZUN SÜRE MUHAFAZA ETMEK

PROJE ÖZETİ: EVDE SÜREKLİ EKMEK BAYATLADIĞI İÇİN O EKMEKLERİ YİYEMİYOR VE İSRAF ETMEK ZORUNDA KALIYORDUK.BU DURUMA ÇARE BULMAK İÇİN ARAŞTIRMA YAPTIM. ÖZELLİKLE TURŞU, PEYNİR, SALÇA, ZEYTİN GİBİ GIDA ÜRÜNLERİNİN ÇABUK BOZULMAMASI İÇİN TUZ KULLANILDIĞINI BİLİYORDUM. BUNUN SONUCUNDA EKMEĞİN DE YANINDA TUZ KULLANILABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM VE BU KONUDA İNTERNETTEN ARAŞTIRMA YAPTIM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ARAŞTIRMALARIM SONUCUNDA HAVA ALMAYAN POŞET İÇERİSİNDE DAHA UZUN SÜRE EKMEĞİN KÜFLENMEDİĞİNİ GÖRDÜM. BU YÜZDEN EN DIŞINDA POŞET KULLANMAYA KARAR VERDİM. SONRA EKMEĞİ HAVA ALAN BİR BEZ ÇANTA İÇERİSİNE KOYDUM. BİR AVUÇ TUZU POŞET İÇERİSİNE SERPTİM. DAHA SONRA DA EKMEK OLAN BEZ ÇANTAYI İÇERİSİNDE TUZ BULUNAN POŞETİN İÇİNE YERLEŞTİRDİM.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
GÖZLEM YAPMA, LİTERATÜR TARAMA, ARAŞTIRMA, DENEME – YANILMA

ULAŞILAN SONUÇLAR:

10 GÜN BOYUNCA ODA SICAKLIĞINDA BEKLETTİĞİM EKMEK 8. GÜNÜN SONUNA KADAR HERHANGİ BİR KÜF BELİRTİSİ GÖRÜLMEDİ. 9. GÜNDE EKMEK ÜZERİNDE ÇOK AZ MİKTARDA KÜF BELİRDİ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:

. SONUÇ OLARAK EKMEĞİN BAYATLAMA SÜRESİNİ UZATTIM VE KÜFLENMESİNİ GECİKTİRDİM.

. KAYNAKLAR:
http://www. ekmeksanati.info

PROJENİN TAKVİMİ:
ARALIK AYININ İLK İKİ HAFTASI PROJE KONUSU TARTIŞILDI.ARALIK AYININ SON HAFTASI VE OCAK AYININ 1. HAFTASINDA PROJE KONUSUNDA İNTERNETTEN ARAŞTIRMA YAPTIM.2. VE 3. HAFTASINDA DENEME YANILMA YOLUYLA EVDE PROJEMİZİ UYGULADIM. OCAK AYINNIN SON HAFTASINDA PROJEMİ DANIŞMAN ÖĞRETMENİM İLE BİRLİKTE İNTERNET ORTAMINA VERDİM.
PROJE BÜTÇESİ:
2 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
DANIŞMAN ÖĞRETMEN, BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ,OSMAN GAZİ İLK ÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri