ÜRETİM YERİM EVİM

Proje Tanıtımı:
*Proje Amacı:Kahvaltıyı pratik ve daha besleyici hale getirmek

*Projenin hedefleri:Buğdayı haşlayıp içine; polen,ceviz,kakao ekleyerek küçük toplar haline getirip fırına verip kendi buğday gevreğimizi elde etmek.

*Proje çalışmaları sırasında gerçekleştirilen faaliyetler:Projemizin fikri sabah kahvaltısını yapmak için pratik ve hazırlanışı kısa zaman alan buğday gevreklerini kullanıyor olmamızdan doğdu..Fakat bunların içeriğini kendimiz hazırlayamıyoruz.Bunun için kendi buğday gevreğimizi kendimiz ürettik.Buğday çok besleyici ve yaygın bir tahıldır.Karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de bol miktarda barındırır. Polen canlının gelişmesi ve büyümesi için günlük alınması gereken tüm gerekli maddeleri uygun denge içinde bulunduran yegane doğal besindir. Buğdaylarımızı sıcak suda 1 gece beklettik.Bir sonraki gün sıcak suda bekleyen buğdaylarımızı tamamen dağılıncaya kadar haşladık.İyice yumuşayan buğdaylarımızı elimizle karıştırıp bulamaç haline getirdik.İçine çok besleyici olan polen ve ceviz kattık.Çocuklar için daha çekici olması için kakao ilave ettik.Elde ettiğimiz bulamacı minik toplar haline getirip tepsiye dizerek fırına verip pişmesini sağladık.Buğday gevreğimiz hazırdı.Soğuduktan sonra süte karıştırıp arkadaşlarımızın beğenisine sunduk.

*Kullanılan yöntemler: Beyin fırtınası,araştırma yapma,deneme yanılma

*Ulaşılan sonuçlar: Kendi gevreğimize kendi sevdiğimiz gıdaları katarak üretip pratik ve besleyici bir kahvaltılık elde ettik

*Sonuçların değerlendirilmesi:Buğdaylarımızın içine sevdiğimiz başka gıdaları katarak farklı çeşitler elde edebiliriz.Buğday yerine mısır kullanıp aynı işlemleri yaparak mısır gevreği elde edebiliriz.

*Proje konusu ile ilgili literatür (kaynak) taraması:

http://www.beslenmedestegi.com/dogal-urun/ari-poleni-faydalari

http://www.ipekbocegim.com/2008/12/polen-nedirfaydalari-nelerdir/

*Bu faaliyetlerin takvimi:Kasımın ilk haftası proje araştırmalarının yapılması,Kasımın ikinci ve üçüncü haftası projenin gerçekleştirilmesi ve sonuçlarının test edilmesi,Aralık 1.hafta projenin yazılması

?Proje bütçesi:Buğday 50 kuruş,kullanılan polen maliyeti 1TL,kakao 50 kuruş,ceviz 1 TL

*Proje hazırlarken destek alınan kişi ve kurumlar: Fen ve Teknoloji Öğretmenimiz,ailem