Türkiye Lisanüstü Çalışmalar Kongresi

Lisanüstü Çalışmalar

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), Sosyal Bilimler alanında disiplinler arası çalışmaları teşvik etmek, nitelikli ve özgün akademik üretime katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ulusal bir kongredir.

TLÇK, genç akademisyenlere çok yönlü iletişim ve tecrübe aktarımı imkanı sunarak lisansüstü çalışmaların niteliğini artırmayı amaçlamaktadır. Türkiye’de yaşanan özgün akademik üretim sorununu aşmak için disiplinler arası yaklaşımları teşvik ederek ortak dil ve yöntem geliştirilmesine imkan sağlayan TLÇK, nitelikli akademik çalışmaların artmasına katkı sunmayı hedeflemektedir.

Her yıl Türkiye’deki bir üniversite ve şehre konuk olan TLÇK, Türkiye’nin farklı üniversitelerinde lisansüstü düzeyde çalışmalar yapan veya bu çalışmalarını son iki yılda tamamlamış olan araştırmacılara, çalışmalarını tecrübeli akademisyenler ve akademisyen adayları önünde sunarak fikir alışverişinde bulunma ve zenginleştirme ayrıcalığı sunmaktadır. Kongrede kör hakemlik sistemi uygulanmakta ve gönderilen özet ile tam metinler alanında uzman hakemler tarafından değerlendirildikten sonra kabul edilmektedir. Kongrede yer alan sunumların bilim dünyasına kazandırılması için kongre sonunda seçilmiş bildiriler İLEM tarafından yayınlanmaktadır.

İlk defa 2007 yılında Genç Akademisyenler Buluşması ismi ile yola çıkan ve Disiplinler Arasılık/Disiplinler Ötesilik temasıyla beş yıl boyunca faaliyet gösteren çalışma, 2012 yılından itibaren Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi olarak adlandırılmıştır. Yılda bir kez düzenlenen TLÇK, sosyal bilimler alanında kurumsal faaliyetler yürüten İlmi Etüdler Derneği (İLEM) öncülüğünde, TÜBİTAK gibi çeşitli kurum/kuruluşların ve yerel yönetimlerin destek ve ortak çabası ile düzenlenmektedir.

Konular

EDEBİYAT
FELSEFE
İKTİSAT
İLETİŞİM
MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK
SANAT
SOSYAL POLİTİKALAR
TARİH
EĞİTİM
HUKUK
İLAHİYAT
İŞLETME
PSİKOLOJİ
SİYASET BİLİMİ
SOSYOLOJİ
ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Kongreye yüksek lisans, doktora öğrencileri veya yüksek lisans ve doktorasını son iki yıl içerisinde tamamlamış herkes başvuru yapabilir.

24-27 Nisan, 2019
MALATYA

İnönü Üniversitesi

Homepage

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

10 + 14 =