Türk Fizik Derneği 9. Fizik Öğrencileri Kongresi ve Şenliği’ne Katılın!

Fizik Öğrencileri
Fizik Öğrencileri

Fizik tutkunları hazır olun! Türk Fizik Derneği, 2-5 Eylül tarihleri arasında Bodrum’da 9. Fizik Öğrencileri Kongresi ve Şenliği’ni düzenliyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği üzere, “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir.” Bu ilke doğrultusunda, Türk Fizik Derneği olarak bilimin ve özellikle fizik biliminin toplumumuzdaki önemini vurgulamak, gençlerimizi bilimsel araştırmalara teşvik etmek ve alanında uzman bilim insanları ile bir araya getirmek amacıyla 02-05 Eylül 2024 tarihleri arasında 9. Fizik Öğrencileri Kongresi ve Şenliği’ni düzenlemekteyiz.

Kongremiz, her branştan lise, lisans ve lisansüstü düzeyindeki öğrenciler ile tüm bilim severlere açıktır. Kongremizin amacı; bilim ve özellikle fizik bilimi hakkında farkındalık yaratmayı, öğrencilerin araştırma yapma deneyimi kazanmalarını ve bilim kültürüne sahip olmalarını sağlamaktır.

 

Katılım Bilgileri:

 

Katılımcılar, kongreye dinleyici olarak veya sözlü/poster sunumları ile katılabilirler. Sunumlar, katılımcıların ilgi duyduğu herhangi bir alanda ve bilinen bir konu üzerine yapılacak basit bir araştırma sonucunu içermelidir.

Katılım için lütfen https://forms.gle/ikKqvsGSiJCPZ5gX6 bağlantı üzerinden kayıt formunu doldurunuz.

 

Türk Fizik Derneği 9. Fizik Öğrencileri Kongresi ve Şenliği’ne sözlü veya poster bildiri ile katılmak üzere başvuruda bulunan katılımcıların gönderdikleri özetler “TFD-9 Hakem Kurulu” tarafından değerlendirilecektir.  Gönderilen bildiri özetleri “ Hakem değerlendirmesi” sonucunda en az 2 (iki) hakem tarafından değerlendirilecektir. Hakemler değerlendirme sürecinde “kör hakem” olarak görev alacak ve değerlendirilen çalışmanın sahibinin kimliği hakemler tarafından görülmeyecektir.

 

Gönderilen bildiriler “Hakem değerlendirmesi sonucuna göre” uygun görülmeleri halinde kongre programına alınacak olup düzenleme kurulunca yapılacak program dahilinde sunulabilecektir.

 

Bildiri özetleri, özet gönderimi için son tarihinden itibaren hakem kurulunda bulunan en az 2 (iki) hakem tarafından değerlendirilip “hakem değerlendirmesi sonucuna göre” uygun görülmeleri halinde kongre programına alınıp düzenleme kurulunca yapılacak etkinlik programı dahilinde kongre web sayfamız https://www.tfd9ogrenci.org/ ‘da ilan edilecektir.

 

Hakem kurulu tarafından sözlü / poster sunum için kabul edilen çalışmalar hazırlanacak olan bildiri özetleri kitabında yer alacaktır.

 

Önemli Bilgiler:

 

  • Bildiri ve sunum dili Türkçe ve İngilizce olarak belirlenmiştir.
  • Bir sözlü veya poster bildiri, sadece bildiriyi sunacak olan kişi tarafından yüklenmelidir.
  • Davet Mektubu, Yaka Kartı, Sertifika, yalnızca bildiriyi yükleyen kişi adına hazırlanacaktır.
  • Bildiri hazırlayan diğer kişiler, eğer kendileri başka bir bildiri sunmayacaklarsa, Kongreye Dinleyici olarak kayıt olmalıdırlar.
  • Yükleme yapacağınız dosya adının ad, soyad, okul/kurum adı sıralamasıyla aralarda boşluk ve Türkçe karakter olmadan ve boşluk yerine alt çizgi (_)  olması gerekmektedir. AD_SOYAD_OKUL ADI şeklinde olmalıdır. Örnek dosya adı: BAKI_AKKUS_ISTANBUL_UNIVERSITESI

Bildiri özetleri, TFD-9 Bilim Kurulu tarafından değerlendirilecek ve hakem değerlendirmesi sonucuna göre kongre programına dahil edileceklerdir. Program, etkinlik öncesinde kongre web sayfamız https://www.tfd9ogrenci.org/ üzerinden ilan edilecektir.

Sözlü sunum olarak düşünülen çalışmalar Bilim Kurulu tarafından yapılacak değerlendirmede poster sunumu olarak değerlendirilebilecektir.

 

Sözlü sunumlar 12 dakika + 3 dakika tartışma olarak sınırlandırılmış olup, sunumlar konulara göre ayrılmış 5 salonda yapılacak ve hangi sunumun hangi salonda olacağı programda belirtilecektir. Sözlü sunumlar flash bellek gibi ortamlarda Microsoft Powerpoint aracılığıyla hazırlanması gereklidir.

 

 

Poster sunumları için düşey 100 cm, yatay 70 cm büyüklüğünde alan tahsis edilecektir. Posterlerin maksimum boyutlara uyacak şekilde tek bir fotoğraf kağıdı/plastik/normal kağıda bir bütün ve renkli olarak bastırılması tavsiye olunur. Poster sunumların hangi gün olacağı yine programda belirtilecektir.

 

Fotoğraf Yarışması:

  1. Fizik Öğrencileri Kongresi ve Şenliği kapsamında gerçekleştirilecek olan “3. Bir Doğa Olayının Görüntülenmesi” temalı Fotoğraf Yarışması’na katılım için, https://forms.gle/HNN4hdz66ciRZDxu5 adresinden kayıt olunması gerekmektedir.

Yarışma şartnamesi ve daha fazla bilgi için lütfen Fotoğraf Yarışması menüsünün bir alt menüsü olan Yarışma Şartnamesi sayfasını ziyaret ediniz.

Tüm öğrencilerimizi ve bilim severleri bu bilimsel şölene katılmaya davet ediyoruz.