TÜRK EDEBİYATINDA SAKARYA SEMPOZYUMU

Değerli Araştırmacılar,

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, TÜRK EDEBİYATINDA SAKARYA SEMPOZYUMU adıyla düzenlediğimiz bilgi ve kültür şölenine siz değerli araştırmacılarımızın katılımını bekliyoruz.
Nitelikli akademik/bilimsel araştırma ve incelemeleriniz sempozyumun bilimsel kalitesine olumlu katkı yapacaktır. Çokkültürlülüğün merkezi olan Sakarya’nın önemli bir edebiyat coğrafyası olduğunun bilincinde olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak; Adapazarı ve Sakarya’nın; edebiyatımızda hangi karakteristik nedenlerle yer aldığını, yazar ve şairlerimizin duyuş tarzlarına etkilerini, “insan-zaman-yer” bağlamında hangi ortak motiflerin vücut bulduğunu ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz.
Sempozyuma verdiği akademik destekten dolayı Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS’a teşekkür ederim.

Zeki TOÇOĞLU
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı

Değerli Araştırmacılar,
Türk Edebiyatında Sakarya Sempozyumu’na katılabilmek için; Anasayfamızdaki Formlar Bağlantısından sunu özeti formunu ve kişisel bilgi formunu doldurarak [email protected] adresine belirtilen tarihlerde göndermeniz gerekmektedir. Sempozyuma katılım iki şekilde olacaktır:

1) Sözlü Bildiriler
2) Poster Bildiriler

KONULAR
A) TÜRK EDEBİYATINDA SAKARYA

1. Dönemlere Göre
2. Edebi Türlere Göre
3. Yazarlara/Şairlere Göre

B) TÜRK EDEBİYATINDA SAKARYALI TİPLEMELER/KARAKTERLER
C) SAKARYA’DA EDEBİYAT ÇALIŞMALARI / ETKİNLİKLERİ

17-18 Ekim 2012 (Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi)

AMAÇLAR
•Türk Edebiyatında Sakarya, Türk Edebiyatında Sakaryalı Tiplemeler/Karakterler ve Sakarya’da Edebiyat Çalışmaları/Etkinlikleri konuları çerçevesinde ulusal düzeyde “Sakarya” ile ilgili farkındalık oluşturmak; mevcut son, güncel çalışmaları tespit etmek, disiplinlerarası bir yaklaşımla farklı uzmanları bir araya getirip tartışma ortamı yaratarak gelecekte Sakarya ile ilgili ne tür çalışmalar yapılması gerektiğini ortaya koymak; başta Türkçe ve Türk Edebiyatı olmak üzere ders kitaplarında Sakarya’ya daha çok yer verilmesi için gündem oluşturmak,
•Sempozyum vesilesi ile elde edilecek bilgi birikimi ve paylaşımı ile “Sakarya Ansiklopedisi”nin hazırlanmasını sağlamak. “Sakarya Ansiklopedisi”nin güncellenmesi bakımından genel ağ ortamına (internet) aktarılmasını sağlamak,
•Başta Sakarya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili ve yetkili kurum/kuruluşların desteğini ve teşvikini alarak Sakarya’ya bağlı ilçelerdeki kütüphanelerde “Sakarya Kitaplığı” bölümlerinin, şehir merkezinde ise “Sakarya Kütüphanesi” projesinin hayata geçirilmesini sağlamak.

İLETİŞİM
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı
Adapazarı/SAKARYA

Tel: 44 44 054
Belgeç: (264) 277 05 12
Cep Telefonu: 536 714 46 00

[email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.