Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu – VII

Değerli bilim insanları;
Deniz ticareti tarihi alanında çalışan kişileri buluşturmak, etkileşim sağlamak ve bilgi paylaşımına katkıda bulunmak amacıyla, Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu – VII, Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından 29 Nisan-01 Mayıs 2015 tarihleri arasında Fatsa/Ordu’da düzenlenecektir. Deniz ticareti tarihi alanına katkıda bulunan siz değerli akademisyen ve araştırmacıları kongremizde görmekten onur ve mutluluk duyacağız.

Prof. Dr. İsmet BALIK
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı

SEMPOZYUMUN AMACI
Deniz, insanların doğal yaşam alanı değildir. Fakat insanlar denizin sunduğu çok geniş imkânlardan faydalanırlar. Bu imkânlardan faydalanabilmek adına çok çeşitli deniz araçları geliştirildiği gibi denizle kara arasında bir köprü kurmak mecburiyeti vardır. İşte bu köprü vazifesini limanlar görür. Dolayısıyla denizciliğin, deniz ticaretinin tarihinin ortaya çıkarılabilmesinde limanların geçmişinin de araştırılması zorunludur.
Doğal ya da suni limanlar bulundukları bölgenin sosyal, ekonomik, tarihsel rolünü şekillendirmekte oldukça etkilidirler. Deniz ticaretinin artış gösterdiği dönemlerde, uygun bir limana ve kendisini iç bölgelerdeki merkezlere bağlayan güçlü arterlere sahip küçük kentlerin aniden gelişerek zengin merkezlere dönüştüklerine pek çok kez şahit olunmuştur.
Karadeniz tarihin çok eski devirlerinden itibaren etnik ve siyasi olarak birbirinden farklı coğrafyaları bağlayan bir özellik taşır. Üzerinde seyrüsefer yapılmaya başlanmasından itibaren Karadeniz kıyısında çeşitli liman kentleri oluşmuş, yükselmiş ve düşmüştür. Tek tek bu limanların ve liman kentlerinin tarihlerinin ortaya çıkarılması Karadeniz ve çevresinin tarihini aydınlatmaya katkıda bulunacaktır.

Sekreterya ve İletişim
Düzenleme kurulu mail: [email protected]
Düzenleme kurulu tel.: (0452) 225 52 00 (Dahili: 1650)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.