TRİGONOMETRİK BİLAZER

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / FATİH

OKUL ADI: Neslişah İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Aylin Şen – Mehmet Melih Öz

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Kemal Şimşek

PROJE AMACI:
Lazer ve ışınlarından dik üçgen oluşturmak.Dik üçgenin bir dik kenarına biri sabit,diğeri açıölçerle dönebilen iki lazerle araç tasarlamak.Lazerler arasındaki mesafe ve açıları ölçerek diğer dik kenarı hesaplamak.Uzaklık ve diğer ölçümleri yapmak.

PROJE HEDEFİ:
A) UZAKLIK VE EĞİM ÖLÇÜMÜ İÇİN KULLANIŞLI,EKONOMİK VE TEKNOLOJİK BİR ARAÇ TASARLAMAK VE GELİŞTİRMEK. B)TRİGONOMETRİNİN YAŞAMIMIZDA VAR OLDUĞUNU GÖSTERMEK. C)TRİGONOMETRİK BİLAZER VE TRİGONOMETRİK ORANLAR YARDIMIYLA UZAKLIĞI,YÜKSEKLİĞİ VE BİR NESNENİN EĞİMİNİ HESAPLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
Projemiz uzaklık ve eğim ölçebilen Trigonometrik Bilazer aracının tasarım ve çalışma prensibini kapsar.Bu araç 2 oyuncak lazer,tahta blok ve açıölçerden oluşmaktadır.Lazerler ışıkları dik üçgen oluşturacak şekilde tahta bloğun uç kısımlarına biri sabit,diğeri açıölçerle dönebilecek şekilde yerleştirildi.Lazer ışıkları kesiştirildi.Lazerin tahta blokla yaptığı açı ölçülerek kesişim noktasının tahta bloğa olan uzaklığı trigonometrik oranlar yardımıyla hesaplandı.Hesap için program geliştirildi

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Proje Bankası(http://earged.meb.gov.tr),(http://www.tubitak.gov.tr) ve diğer kaynaklardan(http://www.kocaeli.edu.tr) yaptığımız literatür taramasında lazer ile uzaklık ölçümü vb.konular hakkında çalışmalar yapılmıştır.Projemiz uzaklık ve eğim ölçebilen Trigonometrik Bilazer aracının tasarım ve çalışma prensibini kapsar. Projemizin diğer çalışmalardan farkı ise iki lazer kullanarak sadece açı ölçümü ve trigonometrik oranlar veya Bilgisayar Programları yardımıyla uzaklığı hesaplamaktır. Oyuncak lazerler,tahta blok ve açıölçerden oluşan bir araç tasarlandı. Lazerler ışıkları dik üçgen oluşturacak şekilde tahta bloğun uç kısımlarına biri sabit,diğeri açıölçerle dönebilecek şekilde yerleştirildi.Lazer ışıkları kesiştirildi.Lazerin tahta blokla yaptığı açı ölçülerek kesişim noktasının tahta bloğa olan uzaklığı trigonometrik oranlar veya Bilgisayar Programı yardımıyla hesaplandı.Hesap için Bilgisayar programı geliştirildi. Araç ile okulun içinde çeşitli ölçümler yapıldı.Bu ölçümler gerçek değerleri ile karşılaştırıldı. Proje Takvimi: 06.10.2008-10.1.2009) Araştırma ve araç tasarlama : 20.10.2008-23.11.2008 Sonuçlar ve Değerlendirme : 25.11.2008-30.12.2008 Proje Bütçesi: 50 TL dir. Projede deney yapma,problem çözme ve modelleme yöntemleri kullanılmıştır.Microsoft Excel vb. programlardan yararlanılmıştır. Trigonometrik Bilazer aracı ile yapılan ölçümler: Okulun yüksekliği 11.024 m,koridorun uzunluğu ise 22.056 m, merdivenlerin eğimi 0.869 olarak ölçüldü. Bu projede, Trigonometrik Bilazer aracı kullanarak farklı yöntemlerle uzaklık,yükseklik ve eğimin ölçülebilceği, bu aracın kullanışlı,ekonomik ve teknolojik olduğu, trigonometrinin yaşamımızda her zaman var olacağı sonuçlarına ulaşıldı. Bu sonuçlara göre Trigonometrik Bilazer aracı uzaklık,yükseklik ve eğim ölçümlerini çok küçük hata ile ölçebilir ve bu ölçümlerde kullanılabilir. Trigonometri ise yaşamımızın her karesinde vardır.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi