SOLUNUM VE FOTOSENTEZ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: SOLUNUM VE FOTOSENTEZİN CANLILAR İÇİN ÖNEMİNİ KAVRAMAK. İKİ OLAYIN BİRBİRİNİN TERSİ OLAYLAR OLDUĞUNU, BİTKİLERİN BÜTÜN CANLILAR İÇİN NE KADAR FAYDALI OLDUĞUNU GÖSTERMEK.

PROJE HEDEFİ: SOLUNUM VE FOTOSENTEZ OLAYINI MAKET ÜZERİNDE GÖSTEREREK ÖNEMİNİ KAVRAYABİLME.

PROJE ÖZETİ: SOLUNUM VE FOTOSENTEZ OLAYI BİRBİRİNİN TERSİ OLAYLARDIR. FOTOSENTEZDE TEPKİMEYE GİRENLER SOLUNUMDA ÜRÜNLERDE YER ALIR, FOTOSENTEZDE ÜRÜNLER KISMINDA YER ALAN SOLUNUMDA GİRENLER KISMINDA YER ALIR. PROJEMİZDE BİTKİLERİN ÜRETTİKLERİ BESİN VE OKSİJENLE CANLILAR İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞU SONUCUNA ULAŞTIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: MAKET ÜZERİNDE SOLUNUM VE FOTOSENTEZ OLAYINI AÇIKLADIK. İNSAN MAKETİ, AĞAÇ YAPRAĞI, PİPET, LİMON, TOPRAK, ELMA KULLANDIK.BİTKİNİN YAPRAKLARINDA BULUNAN KLOROFİL MOLEKÜLÜ İLE GÜNEŞ IŞIĞINI ALDIĞINI, HAVADA KARBONDİOKSİTİ STOMALARI İLE ALDIĞINI, GÖSTERDİK.TOPRAKTAN ALDIĞI SUYU ODUN BORULARI İLEYAPRAKLARA TAŞIDIĞINI GÖSTERDİK.DAHA SONRAKARBONDİOKSİT,SU VE GÜNEŞ ENERJİSİNİBİRLEŞTİREREK BESİNİ(ELMAYI) OLUŞTURDUĞUNU GÖSTERDİK.HAVAYA DA OKSİJEN GÖNDERDİĞİNİ BEYAZ PAMUK İLE GÖSTERDİK. BU OLAYIN FOTOSENTEZ OLDUĞUNU İFADE ETTİK. SONRA İNSAN MAKETİNİN BESİNİ SİNDİRİP İNCE BAĞIRSAKTAN KAN YOLU İLE HÜCREYE TAŞIDIĞINI GÖSTERDİK. HÜCREYE NEFES ALMA YOLU İLE ALDIĞIMIZ OKSİJENİ KAN YOLU İLE TAŞIDIK. HÜCREDE BESİNLER OKSİJEN İLE YAKILARAK ENERJİ ELDE EDİLDİ. AYNI ZAMANDA KARBONDİOKSİT VE SU OLUŞTU. ELMA: BESİN BEYAZ PAMUK: OKSİJEN KİRLENMİŞ PAMUK: KARBONDİOKSİT PİPET: ODUN BORULARI LİMON: GÜNEŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin