Siber Güvenlik ve Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı Çalıştayları

SİBER GÜVENLİK VE SOSYAL MEDYANIN DOĞRU KULLANIMI ÇALIŞTAYLARI:
SÜREÇ VE SONUÇLAR

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de siber güvenlik alanında ciddi bir nitelikli eleman eksikliği yaşanmaktadır. Potansiyeli olan öğrencilerin alana teşviki sağlanarak, ülke olarak siber uzayda söz sahibi bir konuma gelebilmek daha mümkündür. Sosyal medya kullanımında yaşanan sorunlar artık hayatımızın bir parçası durumuna gelmiş durumdadır. Sosyal medya uzmanlığı mesleğinin yapıldığı bir dönemde mağduriyetlerin de yaşanması çok ironik bir durumdur.

Siber güvenlik algısı ve siber ahlak etiğinin, küçük yaşlardan itibaren bireylere benimsetilmesi elzemdir. Yanı sıra, yerli ve millî çözümler üretmenin yolu, millî eğitimden geçmektedir. Bu gerçekten hareketle, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü himayesinde geliştirilen “Siber Güvenlik ve Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı Projesi” kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılı döneminde iki çalıştay gerçekleştirilmiştir. Çeşitli branş ve okul düzeylerinden öğretmen ve yöneticilerle, üniversitelerden akademisyenler, STK temsilcileri, BTK, HAVELSAN, TÜBİTAK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yetkililerin geniş katılımıyla gerçekleşen ilk çalıştay, MEB’e bağlı okullarda öğrencilerin siber güvenlik ve sosyal medya kullanımında mevcut durum ve sorunlarının ortaya konması, bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulması adına önem arz etmektedir.

İlk çalıştaydan çıkan sonuçlar ışığında ikinci çalıştay gerçekleştirilmiş, siber güvenlik ve bilinçli sosyal medya kullanımı konularına ilişkin öğrenci ve öğretmen eğitimleri ile farkındalık etkinliklerine yönelik ayrıntılı planlama ve çalışmalar yapılmıştır. Bu bildiride; her iki çalıştayın temelini oluşturan projeden bahsedilecek, çalıştayların sonuçları ve öneriler ortaya konarak, bu sonuçlar ve öneriler ışığında çalıştaylardan sonra gerçekleştirilen eğitim ve etkinlikler hakkında bilgi verilecektir.

Anahtar Kelimeler: Siber Güvenlik, Sosyal Medya, Eğitim, Çalıştay

Murat ALTINÖZ
İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı

Emil ÇAY
Halkalı İMKB Çok Programlı Anadolu Lisesi, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Turan ÇİNKILIÇ
TASEVAyakkabı ve Saraciye M. ve Teknik Anadolu Lisesi, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Doç. Dr. Nilgün TOSUN
Trakya Üniversitesi, BÖTE Bölümü

Doç. Dr. Bilgin METİN
Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ali AYDIN
İstanbul Üniversitesi, Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.