SENSÖRLÜ LAVABO

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
SU BASMALARINA KARŞI EVDEKI BIREYLERI UYARABILECEK BIR LAVABO TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
1-SENSÖRLÜ LAVABO SAYESINDE SU BASMALARINA KARŞI ERKEN UYARI SISTEMI OLUŞTURULMASI VE BU RISKIN EN AZA INDIRILMESI. 2- SU BASMALARI SONUCUNDA OLUŞABILECEK MADDI HASARLARIN VE SU ISRAFININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ.

PROJE ÖZETİ:
SU BASMALARINA KARŞI EVDEKİ BİREYLERİ UYARABİLECEK BİR LAVABO YAPMAK AMACIYLA SUYA DUYARLI BİR SENSÖR LAVABONUN BELİRLENEN BİR SEVİYESİNE SABİTLENDİ.BU SENSÖRÜ AİT ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARI LAVABONUN MONTE EDİLDİĞİ PLATFORMA YERLEŞTİRİLDİ.LAVABO TIKANIKLIĞINDA SU BELİRLENEN SEVİYEYE ULAŞTIĞINDA HASSAS SENSÖR SUYU ALGILAYACAK VE SESLİ ALARM ÇALMAYA BAŞLAYACAK VE AİLE FERTLERİ UYARILMIŞ OLACAK.BÖYLECE SU BASMALARI SONUCUNDA OLUŞABILECEK MADDI HASARLARIN VE SU ISRAFININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ SAĞLANACAK

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
LAVABO, MUSLUK VE SUYA DUYARLI SENSÖR KULLANILMIŞTIR. SENSÖR LAVABODA UYGUN BIR SEVIYEYE MONTE EDILDI. SENSÖRE BAĞLI UYARI ALARMI SU DEĞMEYECEK BIR YERE YERLEŞTIRILDI. UYARI ALINDIKTAN SONRA ALARMI KESMEK IÇIN BIRDE ANAHTAR ILAVE EDILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
LAVABO VE MUSLUK PLATFORMUMUZA YERLEŞTIRILDI. SENSÖR LAVABODA UYGUN BIR YERE, ALARM VE ANAHTAR DA PLATFORMA YERLEŞTIRILDI. BU IŞLEMLER ESNASINDA UZMAN KIŞILERDEN YARDIM ALINDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
LAVABODA OLUŞAN TIKANIKLIKTA LAVABODAKI SU SEVIYESININ YÜKSELIP SENSÖRE ULAŞMASIYLA BERABER SISTEMIMIZ DEVREYE GİREREK ALARM İLE UYARI VERDİ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ALARMIN ÇALMASIYLA EVDEKI BIREYLER UYARILDI VE OLASI SU BASKINI ENGELLENMIŞ OLDU. BÖYLELIKLE BASKINDAN SONRA OLUŞABILECEK PARA VE ZAMAN KAYBININ ÖNÜNE GEÇILMIŞ OLDU.

KAYNAKLAR:
HTTP://WWW.ROBOT.METU.EDU.TR/DOSYA/SENSOR.PDF HTTP://UTKUONLINE.TRIPOD.COM/SENSOR.HTML

PROJENİN TAKVİMİ:
26 EKIM : FIKRIN BELIRTILMESI 27EKIM : ÇALIŞMA TAKVIMININ OLUŞTURULMASI 28EKIM-3KASIM : LITERATÜR TARAMASI 4KASIM : MALZEME TEMINI 9KASIM : MALZEMELERIN YERLEŞTIRILMESI 16KASIM : SENSÖRÜN AYARLANMASI 24KASIM: PROJENIN TAMAMLANMASI

PROJE BÜTÇESİ:
100TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
DR İLHAMİ FAYDAGÖR İLKÖĞRETİM OKULU.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin