SAYIMATİK

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

OKUL ADI: Peyami Sefa İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Rananur Duman – Bahar Çongara

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:  Hamdiye Avcılar

PROJE AMACI:
MATEMATİĞİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ OLUŞTURAN SAYILARIN ARALARINDAKİ İLİŞKİLERİ ORTAYA ÇIKARARAK MATEMATİĞİN GİZEMLİ KAPILARINI ARALAMAK.

PROJE HEDEFİ:
KARE TABLONUN BİRİNCİ SATIR VE SÜTUNUNA İLK DOKUZ SAYMA SAYISINI YERLEŞTİRİP, SAYILAR ARASINDA FARKLI SIRALAMARLA TOPLAMA VEYA ÇARPMA İŞLEMLERİ YAPARAK TABLOYU DOLDURMAK VE TABLODA OLUŞAN SAYILAR ARASINDAKİ GİZEMLİ ÖRÜNTÜLERİ BULMAK.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMİZ SONUCUNDA ULAŞTIĞIMIZ GİZLİ KURAL, HER SÜTUN YADA SATIRDA SUTUN YADA SATIR NUMARASI KADAR FARK ALINDIĞINDA BU FARKIN İKİNİN SÜTÜN NUMARASININ BİR EKSİĞİNİN KUVVETİNE EŞİT OLDUĞUNU GÖRDÜK. BURADA BULMUŞ OLDUĞUMUZ BU KURAL SAYESİNDE MATEMATİĞİN GİZEMLİ KAPILARINI ARALAMANIN MUTLULUĞUNU HİSSETTİK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJEMİZDE SAYI TABLOSUNU ŞU ŞEKİLDE OLUŞTURDUK.İLK SATIR VE İLK SÜTUNA BİRDEN ONALTIYA KADAR OLAN SAYTILARI YERLEŞTİRDİK. DAHA SONRA HER KAREDEKİ SAYIYI OLUŞTURURKEN KARENİN SOLUNDAKİ, SOL ÜST ÇAPRAZINDAKİ VE ÜSTÜNDEKİ KARELERDE YER ALAN SAYILARIN TOLAMI ŞEKLİNDE YAZDIK. TABLONUN TAMAMINI BU ŞEKİLDE OLUŞTURDUKTAN SONRA SAYILAR ARASINDAKİ İLİŞKİYİ BULMAYA ÇALIŞTIK. HER SÜTUN VE SATIRDAKİ SAYILAR ARASINDAKİ FARKLARI İKİŞER İKİŞER BULDUK.BU FARKLAR ARASINDA GİZEMLİ BİR KURALIN VAR OLDUĞUNU FARK ETTİK. HER SÜTUN YADA SATIRDA SUTUN YADA SATIR NUMARASI KADAR FARK ALINDIĞINDA BU FARKIN İKİNİN SÜTÜN NUMARASININ BİR EKSİĞİNİN KUVVETİNE EŞİT OLDUĞUNU GÖRDÜK. ÖRNEĞİN BİRİNCİ SÜTÜNDA BİRİNCİ FARLAR İKİNİN SIFIRINCI KUVVETİNE EŞİTTİR. İKİNCİ SÜTUNDA İKİNCİ FARKLAR İKİNİN BİRİNCİ KUVVETİNE EŞİTTİR. ÜÇÜNCÜ SÜTUNDA ÜÇÜNCÜ FARKLAR İKİNİN İKİNCİ KUVVETİNE EŞİTTİR. BU KURAL HER SÜTUNDA BU ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTEDİR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması