Özel Saint Michel Fransız Lisesi Fen Şenliği 2011

UNESCO ve IUPAC (Uluslararası Teorik ve Uygulamalı Kimya Birliği) `nun önerisi üzerine, 2011 Kimya Uluslararası Kimya Yılı ilan edildi.

Bu yılın önemi Marie Curie’ninNobel ödülünü alışının ve 1919 yılında IUPAC (Uluslararası Teorik ve Uygulamalı Kimya Birliği) ismini alan Uluslararası Kimya Derneklerininkuruluşunun da100. yıldönümüdür.

UNESCO ve IUPAC insan aktivitelerinde kimyanın önemli rolünü gösteren ,dünyayı ilgilendiren bu olayı organize etmeyi üstlenmiştir.

2011 Uluslararası Kimya Yılı sebebi ile,bilim şenliği boyunca okulumuzda çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmiştir:

16.06.2011-kimya atölye çalışması

Fen gezileri

15.06.2011-Cam fabrika gezisi(Anadolu Cam AŞ )
17.06.2011-Dupnisa Mağara gezisi(Çok güzel Sarkıt ve dikitleri ile süslenmiş mağara)

9.cu sınıf ,10 A,11A öğrencilerinin Kimya Hayattır dönem ödev sunumları sergisi .

16 Haziran :
Okulumuzca düzenlenen bilim şenliği kapsamında, İstanbul Bilim Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik A.B.D. Başkanı Prof. Dr. TUNCAY ALTUĞ,
– Günümüzde Genetik Çalışmaları ve
– Nanoteknoloji
 
İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümünden Prof.Dr Mehmet Mahramanlıoğlu ile Kimya üzerine bir söyleşi yapılmıştır.
Prof. Dr Mehmet Mahramanlıoğlu aynı zamanda
Türk Kimya Derneğinin genel sekreteridir.

Mayıs ayında iki 9.cu sınıf öğrencisi ,St Joseph Lisesi tarafından hazırlanan bir kompozisyon yarışmasına katılmışlardır. Bu yarışmada, 9D sınıfından Şevval Öz ve 9C sınıfından Aysu Emir katılım sertifikası almışlardır .

Fen Yarışması
Bilim Şenliği çerçevesinde, Hazırlık sınıfları için bir fen yarışması düzenlenmiştir. Hazırlık D sınıfından Grup Karbon yarışmayı kazanmıştır.

 Dupnisa Mağarasına Fen Gezisi
Dupnisa Mağarası Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü yakınlarında,sulu ve kuru olmak üzere birbiri içinde iki bölüme ayrılmıştır.Sarkıt ve dikitlerden büyülenmemek mümkün değil! Birçok fotoğraf çektik!
Kimya dersinde CaCO3 ‘ın çökme sonucu sarkıt ve dikitleri oluşturduğunu öğrenmiştik ancak onları yakından incelemek bizi çok heyecanlandırdı!
Öğlenleyin,Velika deresi kenarında taze alabalık yeme zevkine sahip olduk.Küçük bir dinlenmeden ve orman içinde yürüyüşten sonra Kıyıköy de Saint –Nicolas Manastırını gezdik(Karadeniz kıyısında Kırklarelinin bir ilçesi)
Kıyıköyde akşam yemeğinden sonra hatıralar ve aklımızda güzel resimlerle İstanbul’a doğru yol aldık.

Anadolu Cam A.Ş fabrikasına fen gezisi
27 kişilik 9.sınıf öğrencileri(Kimya dersinden başarılı olan öğrenciler seçilmiştir)Anadolu Cam fabrikasına geziye götürülmüşlerdir.Kısa video gösteriminden sonra,fabrika gezilmiştir.Çok yüksek sesten dolayı kulak tıkaçları kullanılmıştır.
Öğrencilerin cam şişe üretimini görme fırsatı olmuştur.Öğrenciler,kalıplara sıcak camın düşüşünü görmüşler ve şişelerin kalıplardan ayrılıp ,hareket eden sistem ile gidişini izlemişlerdir. Bu üretilen şişeler tünel içinde soğuyorlardı.Kötü üretimleri sistemler eliyorlardı.

2011 Kimya Uluslararası Kimya Yılı – Fen Şenliği