Özel Ege Lisesi Ege Bölgesi “Fen Araştırma Projeleri Yarışması” Ödül Töreni

Özel Ege Lisesi Ege Bölgesi “Fen Araştırma Projeleri Yarışması” on ikinci kez bilime meraklı gençleri bir araya getirdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan serginin ardından dereceye giren öğrenciler Yüksel Eraslan Kültür Merkezindeki törenle ödüllendirildi. Törene Bornova İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Necim Eroğlu, Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Lise öğrencilerinin Fizik, Kimya ve Biyoloji ortaokul öğrencilerinin Fen ve Teknoloji, alanlarında katıldıkları yarışmada iki projeye teşvik, bir projeye ise jüri özel ödülü verildi.

2014 yılında İzmir başta olmak üzere Adapazarı, Amasya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Kahramanmaraş, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Tekirdağ, Uşak ve Zonguldak illerinden toplam 159 fen bilimleri projesi yarışmamıza başvuru yapmış bunlardan 86’sı sergilenmeye değer bulunmuştur.

Sergi sonucunda 15 proje ödüllendirilmiş, ilk üç derece şu şekilde gerçekleşmiştir.

Fizik alanında Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri İsa Poçan ve Onur Furkan Beklergül altın madalya, İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencileri Büşra Yıldırım ve Koray Şekerin gümüş madalya, Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Semih Tetik ve Tolga Adar bronz madalya almaya hak kazandı. Bor Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Ahmet Alp Süneçli ve Ramazan Çaylak’ın hazırladığı fizik projesi ise teşvik ödülüne layık görüldü.

Kimya alanında yine Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri Naci Karaağaç ve Emre Görmez altın madalya, İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi Batuhan Sakal gümüş madalya, İzmir Özel Tevfik Fikret Fen Lisesi öğrencileri Egemen Denizeri ve Zeynep Ekin Mermer bronz madalya kazandı.

Biyoloji alanında Tekirdağ Ebru Nayim Fen Lisesi öğrencileri Beril Koçak ve Gözde Duyu altın madalya, Konak Vecdi Gönül Anadolu Lisesi öğrencisi İbrahim Can Kaymaz gümüş madalya, Özel Çakabey Anadolu Lisesi öğrencileri Deniz Alkan ve Ömer Bozdağ bronz madalya ile ödüllendirildi.

Ortaokul öğrencilerinin katıldığı Fen ve Teknoloji alanında Karşıyaka TAKEV Ortaokulu öğrencisi İlkim Çökük altın madalya, Çambel Şebnem Kardıçalı Ortaokulu öğrencileri Şengül Yavuz ve Melih Ceylan gümüş madalya, Özel Çakabey Orta Okulu öğrencileri Berke Kahraman ve Hüseyin Onur Onma bronz madalya kazandı. Bu alanda Üçpınar Yıldız Hanım Ortaokulu öğrencileri Semra Köktut ve Neriman Uzkanlı teşvik ödülüne, Haydar Çankaya Ortaokulu öğrencileri Zehra Macit ve Beyza Güzel jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerden oluşan jürimize teşekkür ederiz. Başvuru yapan, sergiye ve ödül törenine katılan tüm okul yöneticilerini, öğrenci ve rehber öğretmenlerini kutlar, teşekkür ederiz.