Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması

Üst düzey bir sanatsal ve insani misyon

İstanbul – Orchestra’Sion- Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri tanıtmaktır.
Bu misyon ; sanatçılara, kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir müzikal alan sunma arzusunun yanı sıra ; onların, dinleyiciler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle, gerek sanatsal, gerekse insani paylaşımlarını sağlama arzusuyla yola çıkmıştır. Dünyaca ünlü piyanist Stéphane Blet tarafından desteklen bu yarışma, yıllar içerisinde, Türkiye’de, Akdeniz bölgesinde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.

Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesi’ nin konser salonunda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır.
Halka açık sınavlar, çeyrek final elemeleri, yarı-final ve final aşamalarından oluşacak ; finalde bir Türk bestecinin eserinin yorumlanması zorunlu olacaktır. Kazananlar, final galasının konserine katılacaklardır. Birincilik ödülünü alan yarışmacı, 10 000 doların yanı sıra, çeşitli konser teklifleri ve « aXes production » imzası altında bir albüm yapma şansına sahip olacaktır. Ulvi Cemal Erkin özel ödülü ise çağdaş bir eserin, en başarılı yorumcusuna verilecektir.

YARIŞMA
Birinci Aşama Sınavı Programı

Bach’tan bir prelüt ve bir füg veya Scarlatti’den bir sonat
Chopin, Liszt, Rachmaninov veya Scriabine’den bir etüt
Çağdaş bir etüt
7 dakikayı aşmayan, yarışmacının seçeceği bir eser
İkinci Aşama Sınavı Programı

Klasik bir sonat (tekrarlar çalınmadan)
20. Yüzyıla ait bir sonat (tekrarlar çalınmadan, 15 dakikadan kısa süreli, veya tek bir hareketi çalınarak)
Bir Türk besteciye ait, 6 dakikayı aşmayan bir parça (Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey, Adnan Saygun, Ali Darmar)
Final Programı

45 dakikalık serbest program

Başvuru

Adayların Seçilmesi

İstanbul -Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’ na aday olanların, Yarışma Organizasyon Kuruluna gönderecekleri kayıt (DVD ya da görsel-işitsel dosya şeklinde) üzerinden bir ön seçim yapılacaktır. Gönderilecek kaydın iyi bir teknik kaliteye sahip olması, adayın yüz ve ellerinin net bir şekilde görülebilmesi gerekmektedir. Kaydın süresi en fazla 20 dakika olup, adayın, yarışmanın eleme sınavlarında çalacağı programdan bir bölüm içermesi gerekmektedir.

Bu kayıt, yarışma yönetim kuruluna en geç 30 Nisan 2013 tarihinde gönderilmelidir.
e-posta adresi : [email protected]
posta adresi (damga tarihi geçerli olacaktır) :
Concours International de Piano – Istanbul – O’S
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye
34373 Istanbul Türkiye

Adayların Kayıt İşlemleri

Seçilmiş olan adaylar, e-posta ile 31 Mayıs 2013 tarihinden önce bilgilendirileceklerdir.

Bu adaylar, 30 Haziran 2013 tarihinden önce kayıt formunu ve aşağıda belirtilen diğer ek belgeleri gönderecek, ayrıca kayıt ücreti olarak 80 € ‘luk bir tutarı, aşağıdaki hesaba yatıracaklardır :
Özel Notre Dame de Sion Fransız Lisesi –
Akbank – Harbiye – Istanbul
IBAN : TR90 0004 6001 6603 6000 0795 22
İletişim : Concours Int. Piano – Istanbul -O’S

Kayıt dosyası alınan her bir adaya, e-posta ile bir teyit mesajı gönderilecektir. Tamamlanmamış dosyalar kabul edilmeyecektir.

Gönderilecek Belgeler

Doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
Kimlik kartı veya pasaport fotokopisi
İki adet yeni çekilmiş resim
Kayıt ücretinin ödendiğini gösteren banka gönderisinin fotokopisi
Bu belgeler Yarışma Kuruluna, 30 Haziran 2013 tarihinden önce gönderilmelidir.

e-posta ile : [email protected]
posta ile (damga tarihi geçerli olacaktır) : Concours International de Piano – Istanbul – O’S Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye 34373 Istanbul Türkiye

Yönetmelik

Madde 1

İstanbul – Orchestra’Sion- Uluslararası Piyano Yarışması-, 11 – 17 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olup Türk ve yabancı profesyonel piyanistlere açıktır.

Madde 2

Adaylar görsel-işitsel kayıt ( DVD veya görsel-işitsel dosya) yoluyla ön seçime tabi tutulacaktır. Söz konusu belge 30 Nisan 2013 tarihinden önce e-posta veya posta yoluyla yarışma kuruluna gönderilmelidir. (damga tarihi geçerlidir). Seçilen adaylar, yarışmanın sınav aşamalarından önce kayıt ücreti olarak 80 Avro öderler.

Madde 3

Yarışmaya kaydolanlar, yönetmelik kurallarını kabul etmiş sayılır ve kura çekimi için belirtilen gün ve saatte davet edildikleri mekânda bulunur. Bu davetiye adaylara, sınavlardan en geç 8 gün önce ulaşır. Adayların sınav günü ve sınav sırası, Yarışma Organizasyon Kurulunun en az bir üyesi önünde kura ile belirlenecektir. Kura çekilirken orada bulunmayan adayın adaylığı silinecek ve yarışma hakkını kaybedecektir.

Madde 4

Adaylar, tüm aşamaların sınav sonuçları, ardından da final aşaması sonuçları açıklandığı sırada, hazır bulunacaklarını garanti ederler. Telefonla Hhçbir sonuç bildirilmeyecektir.

Madde 5

Tüm aşama sınavları halka açık olup, giriş ücretsizdir. Ödüller Birincilik Ödülü ( Notre Dame De Sion Ödülü), İkincilik Ödülü ve Üçüncülük Ödülü şeklindedir. Birincilik Ödülü 10 000 $’dır. Notre Dame de Sion Ödülü ve diğer ödüller 17 Kasım gecesi, Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonunda verilecektir.

Madde 6

Jüri ; adayların düzeyinin yetersiz olduğuna kanaat getirdiği takdirde ödül vermeme ve adaya not verilmesi için yeterli unsurlara sahip olduğunu düşündüğünde, adayı durdurma hakkını elinde tutar. Jüri kararları kesindir.

Madde 7

Adaylar notaya bakmadan çalacaklardır. Aşama sınavlarında notaya bakarak çalan adaylar, final sınavlarına giremez. Sınava girmeden hemen önce, çalınacak parçaların bir örneğinin jüri başkanına verilmesi zorunludur. Kısmen de olsa eserlerin fotokopisinin çekilmesi yasaktır.. (11/3/1957 tarihli Fransız Ceza Kanunu, madde 425)

Madde 8

Adaylar, hiçbir hak talep etmeden, fotoğraflarının ve filmlerinin çekilmesini, televizyonda ve internet sitesinde yayınlamasını kabul eder. Yarışmanın sınavları, herhangi bir bedel ödenmeksizin radyo ve televizyonlarda kısmen veya tamamen yayınlanabilecek, kaydedilip çoğaltılabilecektir. Ödül alanlara teklif edilecek konserlerin, herhangi bir bedel karşılığında olmayacağı açıkça belirtilmiştir. Kaşesi olduğu belirtilen kimi konserler buna istisna oluşturabilir.

Madde 9

Organizasyon Kurulu, önemli bir organizasyon engeli ile karşılaşması durumunda yarışma tarihini değiştirme veya aday sayısı yetersiz olduğu takdirde sınavları iptal etme hakkını elinde tutar.

Madde 10

Yol, konaklama ve diğer tüm masraflar katılımcıya ait olacaktır. Katılım ücretleri, hiçbir şartta geri ödenmeyecektir.

ONUR KURULU
Pierre Bergé

Filiz Ali

Ayla Serpil Bağrıaçık

Michel Crichton

Ayla Erduran

Byron Janis

Michel Merlet

Güher Pekinel

Nihan Ünay

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye
34373 Istanbul
Türkiye
Telefon : (+90) (212) 219 16 97
www.nds.k12.tr

Görüş ve sorularınızı iletmek için :
[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin