MUCİZE BESİN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
KÜRESEL ISINMA NEDENİ İLE TÜKENEN BESİN KAYNAKLARINA ALTERNATİF, BESİN DEĞERİ YÜKSEK SPİRULİNA ALGİNİ TANITIP, ETKİSİNİ BALIKLAR ÜZERİNDE DENEYLE GÖSTERME.

PROJE HEDEFİ:
1- KÜRESEL ISINMAYLA BİRLİKTE TÜKENEN BESİN KAYNAKLARINA ALTERNATİF BESİN ÜRETİMİ. 2- SPİRULİNA ALGİNİN BESİN DEĞERİNİ, DİĞER BESİNLERLE KARŞILAŞTIRARAK YÜKSEK BESİN DEĞERİNE SAHİP OLDUĞUNU GÖSTERME. 3- SPİRULİNANIN ÜLKEMİZ ŞARTLARINDA KOLAYLIKLA ÜRETİLEBİLDİĞİNİ VE BUNUN DA ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYABİLECEĞİNİ GÖSTERME.

PROJE ÖZETİ:
Spirulinaının canlılar üzerindeki olumlu etkilerine göstermek için bir deney tasarladım.İki akvaryum ve iki balık aldım.Balıklardan birini spirulina içeren balık yemi ile diğerini ise normal balık yemi ile bekledim.Biri deney diğeri kontrol grubu oldu.Spirulina içeren yemi yiyen balıkların rengi daha parlak ve canlıydı.Ayrıca diğer balıklara göre daha büyük ve hareketliydiler. Spirulina balıklar üzerinde bile bu kadar etkiliyse insanlar ve diğer canlılar için önemli bir besin kaynağıdır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Spirulina 21. yüzyılın süper gıdasıdır. Yüzyıllar öncesinde insanlar tarafından kullanılmıştır. Doğadaki en zengin proteine, B12 vitaminine ve demir oranına sahiptir. İçerdiği demir ıspanaktan 58 kat fazladır. Dünyadaki en zengin antioksidan ve E vitamini kaynağıdır. Bu çalışmamız için İ.Ü. Fen Fak. Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Neslihan Balkıs ile görüştüm. Ayrıca Ege Ü. Teknik Araştırmalar Merkezinin konu ile ilgili çalışmalarını araştırdım. tr.wikipedia.org/wiki/spirulina, www.ekolojimagazin.com gibi internet sitelerinden konuyu araştırdım. Projenin maliyeti 25 YTL dir. Proje çalışmalarım sırasında Fen ve Teknoloji Dersi öğretmeni Yurdagül Çoban ve okul müdürümüz Muhammet Çayır yardımcı olmuştur. Proje sırasında gerçekleştirdiğim faaliyetler şunlardır: 1- Fen öğretmenimizle görüştüm. (3 Ekim 2007) 2- Okuldaki arkadaşlarımla bilgilerimi paylaştım. (5 Ekim 2007) 3- İ.Ü. gittim, internetten araştırmalar yaptım. (9 Ekim 2007) 4- Öğretmenimizin gözetiminde deneyler yaptım, sonuçlarını inceledik. (15 Ekim 2007) 5- Çalışmalarımızın başarıyla sonuçlandığını gördük. (28 Kasım 2007)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin