MERDİVEN ÇIKAN VALİZLER

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Diyarbakır
Okulun Adı:
Silvan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Mürsel VARLIK
Fuat VARLIK
Danışman Öğretmen:
Sevinç GÜL

PROJE AMACI:
VALİZLERİ MERDİVENDEN DAHA RAHAT ÇIKARABILMEK İÇİN VALİZ TEKERLEKLERİNE MERDİVEN ATLAMA ÖZELLIGI KAZANDIRMA

PROJE HEDEFİ:
1)HER YOLCULUK ESNASINDA MERDİVENLERDEN VALİZ TAŞIMAYI EZİYET HALİNE GETİRMEKTEN KURTARMA 2)MERDİVENLERDE VALİZ TAŞIRKEN GÜÇ TASARUFU SAĞLAMA3)İNSANLARDA AĞIRLIK TAŞIMADAN DOĞACAK SAĞLIK PROBLEMLERİNİ AZALTMA.

PROJE ÖZETİ:
TEKERLEKLİ VALİZLER MERDİVENDE DÜZ YOLDAKİ GİBİ KOLAYLIKLA TAŞINMAZ.OYSA YAPTIĞIMIZ DÜZENEKLE MERDİVENDEDE SÜREREK TAŞINABİLİR.BUNUN İÇİN VALİZ TEKERLEKLERİ SAĞDA VE SOLDA ÜÇER OLMAK ÜZERE 6 TEKERLEKTEN YAPILIR.ÜÇ TEKERLEK,EŞİT AÇILARLA EŞİT UZUNLUKTAKİ 3 DEMİR ÇUBUKLARIN UCUNA MONTELENİR.BU ÇUBUKLAR AYNI MERKEZDE BİRLEŞTİRİLİR.DÜZ YOLDA İKİŞER TEKERLEK ÜZERİNDE SÜRÜLEN VALİZ TEKERLEĞİ,ENGELE TAKILDIĞINDA DÖNEREK ÜSTE KALAN BİR ÜST BASAMAĞA ATLAR.ALTTAKİ ARKADA OLAN TEKERLEK İSE ÜSTE ÇIKAR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
YAPILACAK ESER İÇİN MERDİVENDE VALİZ TAŞIRKEN ZORLANAN İNSANLARIN ÇEKTİKLERİ SIKINTI ÜZERİNDE DÜŞÜNÜLDÜ.HİPOTEZLER KURULDU.VALİZLERİ MERDİVENDEN ÇIKARIRKEN SÜREREK TAŞINMASINI SAĞLAYAN YENİ BİR VALİZ TEKERLEĞİ ÜZERİNDE DURULDU.KAYNAK TARAMASI YAPILDI.BULUNAN ÇÖZÜM YOLU İÇİN 6TANE VALİZ TEKERLEĞİ VE TAHTA ÇITALAR(DEMİR ÇUBUKLAR) TEMİN EDİLDİ.SÜRÜLDÜĞÜNDE MERDİVEN ENGELİNE TAKILARAK DÖNEN,TEKERLEKLERİN YERİNİ DEĞİŞTİREN VE BU ŞEKİLDE MERDİVEN ATLAYAN BİR DÜZENEK KURULDU.MODELİ YAPILDI VE DENENDİ.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROJE TABANLI ÖĞRENME YÖNTEMİ, PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMİ VE BEYİN FIRTINASI TEKNİĞİ KULLANILMIŞTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
YAPILAN MODELDE VALİZLERİN DÜZ YOLDAKİ GİBİ MERDİVENLERDE DE SÜRÜLEREK RAHATÇA TAŞINABİLECEĞİ GÖZLEMLENDİ.DEĞİŞİK MERDİVENLERDE DENENENEREK KURULAN TEKERLEK DÜZENEĞİ SAYESİNDE BASAMAKLARI ATLADIĞI VE ARTIK VALİZLERİ HER TÜRLÜ MERDİVENDEN ZORLANMADAN ÇIKARILACAĞI GÖRÜLDÜ.YAPILAN DENEME VE GÖZLEM SONUÇLARINA GÖRE PROJENİN AMACINA ULAŞILDIĞI SONUCUNA VARILDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
YAPILAN ESERLE MERDİVENLERDE VALİZ TAŞIRKEN YAŞANAN SIKINTILAR AZALTILMIŞ VE KUVVETTEN KAZANÇ SAĞLANMIŞ OLUNDU.AYRICA VALİZ TEKERLEKLERİNDE YAPILAN KÜÇÜK BİR DEĞİŞİKLİKLE İNSANLARIN YOLCULUK YAŞANTILARI KOLALAYLAŞTIRILMIŞ VE BUNUNLA BERABER VALİZİ KALDIRARAK TAŞIMADAKİ YAŞANAN SAĞLIK SORUNLARINA ÇÖZÜM BULUNMUŞTUR.

KAYNAKLAR:
İNTERNETTEN VALİZ,BAVUL MODELLERİ VE DONANIM ÖZELLIKLERI ARAŞTIRILDI.VE BU ÖZELLİKTE VALİZLERİN OLMADIĞI ÖĞRENİLDİ.FEN VE TEKNOLOJİDE ÖĞRENİLEN BASİT MAKİNALAR KONUSU SENTEZLENDİ.BU ÖZELLİĞİN BAŞKA KULLANIM ARAÇLARI VE ÇALIŞMA SİSTEMİ ARAŞTIRILDI.ARAŞTIRMA KONUSUNDA DANIŞMAN ÖĞRETMENDEN DESTEK ALINDI.

PROJENİN TAKVİMİ:
EKİMİN 4.HAFTASI VALİZLERİ MERDİVENDEN ÇIKARIRKEN İNSANLARIN ZORLANDIĞI PROBLEMİ ÖGRENCILER TARAFINDAN BULUNDU.VE VALİZLERİN TEKERLEĞİNE MERDİVEN ATLAMA ÖZELLİGİ KAZANDIRILABİLİR HİPOTEZİ KURULDU.BU ÖZELLIKTE VALİZLERİN OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILDI.KASIMIN 1.HAFTASI PROBLEMİN PROJEYE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEĞİ SONUCUNA VARILDI.KASIMN 2. VE 3.HAFTASI PROBLEM İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI ARANDI VE UYGUN OLAN ÇÖZÜM YOLU İÇİN MALZEMELER TEMİN EDİLDİ. KASIMIN 4.HAFTASI MODELİ YAPILDI VE DEĞİŞİK MERDİVENLERDE DENENDİ.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEMİZ MASRAFSIZ OLUP EVDE BULUNAN VALİZ TEKERLEKELERİ VE TAHTA ÇITALAR VEYA İNCE DEMİR ÇUBUKLAR KULLANILMIŞTIR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
PROJE DANIŞMAN ÖGRETMENI SEVİNÇ GÜL,SİLVAN YİBO MÜDÜRLÜĞÜ,SİLVAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ,İLÇE KAYMAKAMLIĞI