MANYETK ALANIN BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: MANYETIK ALANIN CANLI HÜCREYE VERDIĞI ZARARI GÖZLEMLEMEK. CANLILARIN MANYETIK ORTAMDAN UZAK DURMALARI GEREKTIĞINI VURGULAMAK. TEMIZ ÇEVRE BILINCINE KATKIDA BULUNMAK.

PROJE HEDEFİ: MANYETK ALANIN CANLILARA ZARARININ FARKINA VARILMASINI SAĞLAMAK. MANYETIK ALANIN CANLILAR IÇIN ZARARLI OLDUĞUNU GÜNDEMDE TUTMAK. SAĞLIKLI TOPLUM DÜŞÜNCESINE KATKIDA BULUNMAK.

PROJE ÖZETİ: ÜÇ TANE SAKSI BITKISI. BITKI YAPRAKLARINDAN KESIT ALINARAK MIKROSKOPTA INCELENDI. VERILER KAYDEDILDI. DAHA SONRA SAKSILARA SIRASIYLA 3 VOLTLUK, 6 VOLTLUK VE 12 VOLTLUK ELEKTRIK VERILDI. TEKRAR BITKILERIN YAPRAKLARINDAN KESITLER ALINARAK INCELENDI. ELEKTRIK ENERJISINE FAZLA MARUZ KALAN BITKILERIN HÜCRELERINDE DAHA FAZLA KÜMELEŞME OLDUĞU GÖZLEMLENDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ÜÇ TANE SAKSI BITKISI ALDIK. HERBIRINE NUMARALAR VERDIK. YAPRAKLARINDAN KESIT ALARAK MIKROSKOPTA INCELEDIM. AVAERILERIMI KAYDETTIK. SIRASI ILE BITKILERE 3 VOLTLU, 6 VOLTLUK VE 12 VOLTLUK ELEKTRIK ENERJISI VERDIK. TEKRAR BITKILERIN YAPRAKLARINDAN KESIT ALARAK MIKROSKOPTA INCELEDIM VERILERIMIZI KAYDETTIK. BIRINCI SAKSI BITKISININ HÜCRELERINDE BIRAZ GRUPLAŞMA OLDUĞU, EN FAZLA ÜÇÜNCÜ BITKININ HÜCRELERINDE GRUPLAŞMA OLDUĞUNU GÖZLEMLEDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER: DENEY YAPARAK SONUCA ULAŞMA YÖNTEMI. BILGILERI VE SONUÇLARI KARŞILAŞTIRMA YÖNTEMI. İNCELEME YÖNTEMI. ARAŞTIRMA YÖNTEMLERINI KULLANDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR: MANYETI ALANA MARUZ KALAN CANLILARIN HÜCRELERINDE KÜMELEŞME GÖRÜLDÜ. MANYETIK ALANI ARTIRDIÇA HÜCRE KÜMELEŞMESIDE ARTTI. BU DURUMDA HÜCRE FALIYETINI SÜRDÜREMEYECEKTIR. SÜRDÜREBILSE BILE HÜCRENIN IŞLEVLERI YAVAŞLAYACAKTIR. YAPISAL OLARAK HÜCRE BOZUKLUKLARI ORTAYA CIKACAKTIR. KANSER GIBI HASALIKLARA NEDEN OLACAKTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: BIRINCI SAKSIDA HÜCRE KÜMELEŞMESI AZ OLDU. ÇÜNKÜ DAHA AZ MANYETIK ALANA MARUZ KALDI. EN FAZLA MANYETIK ALAN ÜÇÜNCÜ SAKSI BITKISINDE BULUNDUĞU IÇIN ÜÇÜNCÜ BITKININ HÜCRELERINDE DAHA FAZLA KÜMELEŞME GÖRÜLDÜ.

KAYNAKLAR: MANYETIK ALANIN CANLILAR ÜZERINDEKI ETKISI KONU BAŞLIKLI OLARAK BILGILER, BILIMSEL YAZILAR BULUNMAKTADIR. PROJE OLARAK BULULUNAMADI.

PROJENİN TAKVİMİ: 12 KASIM ARAŞTIRMA YAPILDI. VERILER TOPLANDI. 20 KASIM INCELEMELER YAPILDI. KONTROLLER YAPILDI. 1-10 ARALIK SONUÇLAR DEĞERLENDIRILDI, GÖZLEM YAPILDI. 16 ARALIK RAPOR YAZILDI.

PROJE BÜTÇESİ: SAKSI BITKILERININ BIRIM FIYATI 50 TÜRK LIRASI. TOPLAM YÜZELLI TÜRK LIRASIDIR. ELEKTRIK DEVRESI 50 TÜRK LIRASI. TOPLAM BÜTÇE 250 TÜRK LIRASI

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: DANIŞMA ÖĞRETMEN. DIKILITAŞ MEHMETÇIK İLKÖĞRETIM OKULU LABORATUVARI.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin