KUTUP AYILARININ YAŞAM ÖYKÜSÜ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
Kutup ayılarının yaşamını insanlara anlatmak çevremizde her zaman göremediğimiz canlılar hakkında bilgi sahibi olmak

PROJE HEDEFİ:
1-KUTUP AYILARININ YAŞAMI HER YÖNÜYLE ARAŞTIRILACAK 2-KUTUPTAKİ YAŞAMI İNCELENECEK 3-KUTUP AYILARI HER YÖNÜYLE İNSANLARA TANITILACAK 4-TANITIM, CD, BROŞÜR VE KİTAPÇIK ŞEKLİNDE HAZIRLANACAK

PROJE ÖZETİ:
Kutup ayıları çok kilolu ve derisinin altındaki 10 cm lik yağ tabakasıyla soğuktan korunan, doğanın en tehlikeli canlılarından birisidir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Projemi internetten edindiğim bilgilerle hazırladım. Ekim ayında başladığım çalışmalarımla Aralık ayına kadar bilgiler toplayarak derledim. Ülkemizden çok uzakta yaşayan kutup ayıları her zaman ilgimi çekmiştir. Bende kutup ayılarının gizemli yaşamlarını incelemek istedim. Kutup ayıları Kuzey kutup bölgesinde yaşarlar. Kutup ayıları kalın derileri sayesinde soğuktan etkilenmezler. Kutup ayıları kuzey kutup bölgesinde yaşayan yabani hayvanlardır. Ortamlarının çok soğuk olmasına rağmen üşümemelerinin nedeni derilerinin altında bulunan 10 cm kalınlığındaki yağ tabakasıdır. Kutup ayıları beyaz görünür ama tüylerinin sıklığından dolayı derilerinin siyah rengi görünmez. Tüylerinin içerisindeki boşluklar kutup ayıların üşümemelerine yardımcı olur. Kutup ayıları temizlenmek için karda yuvarlanırlar. Kirli kalırlarsa bu onların aşırı ısınmasına sebep olur. Koştukları ve hızlı hareket ettiklerinde ısınırlar. Bu nedenle fazla hareket etmezler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin