KAFEİNİN BİTKİLER ÜZERİNDE ETKİLERİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: KAFEİNİN BİTKİLERİN ÇİMLENMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ ARAŞTIRMAK.

PROJE HEDEFİ: GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN PEK ÇOK BESİN MADDESİNİN İÇİNDE YER ALAN KAFEİNİN BİTKİLERİN ÇİMLENMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ ARAŞTIRARAK, CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ İLE BAĞLANTI KURMAK VE BU KONUDA BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRMEK.

PROJE ÖZETİ: PROJENİN BAŞLANGICINDA KAFEIN MADDDESİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPILMIŞ BESİN MADDELERİ İÇERİSİNDEKİ KAFEİN ORANLARI BELİRLENMİŞTİR. DAHA SONRA AYNI CİNS FASULYE TOHUMLARI ALINARAK FARKLI ORANLARDA KAFEİN İÇEREN İÇEÇEKLELE SULANARAK ÇİMLENMELERİ GÖZLENMİŞTİR. sONUÇ OLARAK KAFEİN MİKTARINDAKİ ARTIŞ TOHUMLARIN ÇİMLENMESİNİ OLUMSUZ ETKİLEMİŞTİR. TOHUM ÇİMLENMESİ İÇİN BİTKİNİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ OLAYLAR İLE TÜM CANLILARDA GERÇEKLEŞEN OLAYLAR BİRBİRİ İLE İLİŞKİLENDİRİLMİŞTİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJEDE kAFEİN İÇEREN İÇEÇEKLERLE SULANAN FASULYE TOHUMLARININ ÇİMLENMESİ İLE KAFEİN İÇERMEYEN İÇECEKLERLE SULANAN FASULYE TOHUMLARININ ÇİMLENMESİ KARŞILAŞTIRILARAK, KAFEİN MADDESİNİN CANLILARA OLAN ETKİLERİ İLE İLGİLİ LİTERATUR ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR. KAFEİN TÜKETİMİNİN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ İLE BAĞLANTI KURULMUŞTUR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin