IŞIKLI ÇANTA

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:MALATYA

OKUL ADI: Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Yasemin Altıntop

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Necmeddin Öztürk

PROJE AMACI:
karanlık ortamlarda çantada arananların kolaylıkla bulunabilmesi. Çantaların karanlık ortamlarda kullanımını kolaylaştırmak.

PROJE HEDEFİ:
HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇEVRESİNDEKİ MALZEMELERDEN YARARLANARAK YENİ BİR ÜRÜN TASARIMI GELİŞTİRMEK.

PROJE ÖZETİ:
KARANLIK ORTAMLARDA ÇANTADA ARANANLARIN KOLAYLIKLA BULUNA BİLMESİ İÇİN ÇANTA İÇİNE ELEKTRİK DEVRESİ KURULUR. ÇANTANIN FERMUARINA BAĞLANILAN KABLOLARLA FERMUAR DEMİRİ ANAHTAR GİBİ KULLANILIR. FERMUAR AÇILSIĞI ZAMAN DEVRE TAMAMLANIR AMPUL IŞIK VERİR. ÇANTANIN KARANLIK ORTAMLARDA KOLAY KULLANILMASI SAĞLANIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TANITIM: GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER VE TAKVİMİ: 2008 Kasım ayının son haftasında Bu Benim Eserim proje web sayfası incelendi, literatür taraması yapıldı. Aralık ayının 3. haftasında elektrik devreleri incelendi. Çanta içine iki pil, bir ampul ve fermuar demirinin anahtar olduğu bir devre yapıldı. YÖNTEM: Bu projeyi hazırlarken önce basit bir elektrik devresi kurulur. Bunun için öncelikle çantanın içine kablo düzeneğini yerleştirilir. Pil ise çantanın içinde bir noktaya yerleştirilir. Ampulü çantanın üst tarafında bütün çantayı aydınlatacak şekilde yerleştirilir. Çantanın içerisinde ampul ile pilleri birleştiren bir devre kurulur. Devrenin anahtarı için ampulden bir kablo ve pilden de bir kablo getirerek çantanın fermuarının bitim bölüme yerleştirilir. Fermuar açıldığı zaman fermuarın açma kapama demiri daha önce fermuarın bitim kısmına yerleştirilen kablo uçlarına gelerek devreyi tamamlar ve ampulü ışık verir. SONUÇ VE TARTIŞMA: Çantaların içine yerleştirilen elektrik devresi ile çantaların karanlık ortamlarda kullanımı kolaylaştırılır. PROJE MALİYETİ: 20 TL KAYNAK: 1. http://earged.meb.gov.tr/bubenimeserim/ 2. http://yenitasarimlar.blogspot.com/ 3. http://www.teknolojivetasarimsitesi.com
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi