IB Öğrenci Profili

IB eğitimi
IB eğitimi

Tüm IB programlarının amacı, ortak insanlık özelliklerinin ve gezegeni koruma sorumluluklarının farkında olan, daha iyi ve daha huzurlu bir dünya oluşturmak için çabalayan uluslararası bilince sahip insanlar yetiştirmektir.

IB öğrenenleri olarak şu vasıflara sahip olmak için çalışıyoruz:

• Araştıran-sorgulayan
Sorgulama ve araştırma becerilerimizi geliştirerek merakımızı besliyoruz. Bağımsız olarak ve diğerleriyle birlikte nasıl öğreneceğimizi biliyoruz. Şevkle öğreniyor ve yaşam boyu öğrenme sevgimizi sürdürüyoruz.

• Bilgili
Farklı disiplinler arasında bilgiyi keşfederek kavramsal anlayış geliştiriyor ve kullanıyoruz. Yerel ve küresel öneme sahip sorunlar ve fikirlerle ilgileniyoruz.

• Düşünen
Karmaşık problemleri analiz etmek ve bunlarla ilgili sorumlu eylemlerde bulunmak için eleştirel ve yaratıcı düşünme
becerilerini kullanıyoruz. Gerekçeli, etik kararlar almada inisiyatif kullanıyoruz.

• İletişim kuran
Kendimizi birden fazla dilde ve pek çok şekilde güvenle ve yaratıcı şekilde ifade ediyoruz. Diğer bireylerin ve grupların bakış açılarını dikkatle dinleyerek etkili şekilde iş birliği yapıyoruz.

• İlkeli
Güçlü bir hakkaniyet ve adalet anlayışıyla ve tüm insanların haysiyetlerine ve haklarına saygı duyarak doğruluk ve dürüstlükle hareket ediyoruz. Eylemlerimiz ve bunların sonuçları için sorumluluk alıyoruz.

• Açık Görüşlü
Kendi kültürlerimiz ve kişisel geçmişlerimizin yanı sıra, diğerlerinin değerlerine ve geleneklerine de son derece önem veriyoruz. Farklı bakış açıları arıyor ve onları değerlendiriyoruz ve deneyimlerimizle büyümek istiyoruz.

• Duyarlı
Empati kuruyor, şefkat gösteriyor ve saygı duyuyoruz. Hizmet sorumluluğuna sahibiz ve insanların hayatında ve çevremizdeki dünya üzerinde olumlu bir fark yaratmaya çalışıyoruz.

• Risk Alan
Belirsizliğe ihtiyat ve kararlılıkla yaklaşıyoruz; yeni fikirler ve yenilikçi stratejiler keşfetmek için bağımsız ve ortaklaşa çalışıyoruz. Zorluklar ve değişim karşısında öz-kaynaklara sahip ve dayanıklıyız.

• Dengeli
Kendimizin ve başkalarının esenliği için yaşamımızın farklı yönleri arasında (entelektüel, fiziksel ve duygusal) denge kurmanın önemini anlıyoruz. Diğer insanlarla ve yaşadığımız dünyayla bağlılık ve dayanışmamızın farkındayız.

• Dönüşümlü Düşünen
Dünyayı, kendi fikirlerimizi ve deneyimlerimizi düşünceli şekilde dikkatle tartıyoruz. Öğrenmemizi ve kişisel gelişimimizi desteklemek amacıyla güçlü ve güçsüz yanlarımızı anlamak için çaba sarf ediyoruz.

IB öğrenen profili, IB Dünya Okulları tarafından değer verilen 10 özelliği hayata geçirir. Bu ve bunun gibi özelliklerin, bireylerin ve grupların yerel, ulusal ve küresel toplulukların sorumluluk sahibi üyeleri hâline gelmelerinde yardımcı olabileceğine inanıyoruz.

ibo.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

9 − 3 =