I.ULUSLARARASI ANİ – KARS SEMPOZYUMU

I.ULUSLARARASI ANİ – KARS SEMPOZYUMU

(TÜRKLERİN ANİ’Yİ FETHİNİN 950.YILDÖNÜMÜ ANISINA)

14-16 AĞUSTOS 2014 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ – KARS

Kars Bölgesi, Kafkasya, Nahçıvan, Azerbaycan ve Kuzeybatı İran bölgelerinin batıda Anadolu topraklarına açılan en önemli kapılarından biridir.

Selçuklu Sultanı Alparslan’ın 16 Ağustos 1064 yılında Ani’yi fethetmesiyle, Anadolu topraklarının Türklerin ana vatanı olması yolunu açmıştır.

Ani’nin Sultan Alparslan tarafından fethinin 900.yılı, 16 Ağustos 1964 yılında Kars’ta düzenlenen törenlerle anılmıştı. Merhum Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu’nun büyük organizasyonu ile yapılan kutlama etkinliklerinde, bu önemli tarihsel günün anısına bastırılan altın, gümüş ve bakırdan yapılmış madalyonların bir yüzünde Sultan Alparslan ve oğlu Melikşah, öteki yüzünde de Kars Kalesi’nin fotoğrafı bulunmaktaydı.

Kars Valiliği, Kafkas Üniversitesi ve Kars Belediyesi’nin ev sahipliği ve öncülüğünde, birçok sivil toplum kuruluşunun da katılım ve desteğiyle, Kars Kafkas Üniversitesi’nde 14-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında I. Uluslararası Ani – Kars Sempozyumu, 16 Ağustos 2014 tarihinde de Ani’de zafer, kutlama töreni ve şölenler düzenlenecektir.

Ani, Kars ve yakın bölgelerin prehistorya, arkeoloji, tarih, sanat tarihi, coğrafya, sözlü ve yazılı edebiyat, etnografya, teoloji, mimarlık tarihi, jeoloji ve deprem, turizm, üretim ekonomisi, tarım ve hayvancılık ekonomisi, halk inançları ve yatırlar, turizm, spor, folklor ve müzik, geleneksel mutfak kültürü ve yemekleri ile doğal çevre varlıklarını ayrıntılı bir biçimde ele almak üzere, 14-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Kafkas Üniversitesi’nde “Ani’nin Türkler Tarafından Fethinin 950. Yıldönümü Anısı’na I. Uluslararası Ani – Kars Sempozyumu” düzenlenecektir.

Ani’nin Türkler Tarafından Fethinin 950. Yıldönümü Anısına düzenlenecek olan “I. Uluslararası Ani – Kars Sempozyumu”na bir bildiri ile katılmanız, bizleri mutlu edecektir.

Sizleri bu önemli bilim, tarih ve kültür sempozyumuna katılmaya davet ediyor, Kafkas Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyacağımı belirtmek istiyorum. Saygılarımla.

Prof. Dr. Sami ÖZCAN

Kafkas Üniversitesi Rektörü

Sempozyum Onursal Başkanı

KONU BAŞLIKLARI

TARİH
PREHİSTORYA ve ARKEOLOJİ
SANAT TARİHİ
MİMARLIK TARİHİ
MADENCİLİK TARİHİ
COĞRAFYA
JEOLOJİ ve DEPREM
KÜLTÜREL JEOLOJİ VE JEOLOJİK MİRAS
ARKEOMETRİ
ÇEVRE BİLİMLERİ
ÜRETİM EKONOMİSİ
TARIM ve HAYVANCILIK EKONOMİSİ
SÖZLÜ ve YAZILI EDEBİYAT
ETNOGRAFYA
HALK İNAÇLARI ve YATIRLAR
TURİZM
SPOR
FOLKLOR ve MÜZİK
GELENEKSEL MÜZİK ALETLERİ
GELENEKSEL MUTFAK KÜLTÜRÜ ve YEMEKLERİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Sempozyum Sekreteri: Öğr. Gör. V. Evren Belli
e- posta: [email protected]
Pbox: 0216 384 10 13
Gsm: 0533 63 63 902

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.