Hangouts’la Öğrencilerinizle Online Ders Yapma

Google Hangouts

Bir iletişim platformu olan Google Hangouts ile mesajlaşma ve görüntülü sohbet imkanı sunmaktadır. Meslektaşlarınızla sohbet, toplantı düzenleme ve öğrencilerinizle online ders için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Online derse davet ettiğiniz öğrencilerinize ekran paylaşımı yaparak harika bir sunum yapabilir derse çekebilirsiniz.

Google Hangouts, ister birebir online sohbet etme istersenizde 10 kişiye kadarlık bir grupla görüşme yapmanıza imkantanımakta.

Herhangi bir görüşmeyi tek dokunuşla ücretsiz bir video görüşmesine dönüştürün
Tek bir kişiyle konuşun veya en çok 10 arkadaşınızı grup sohbetine davet edin

Şimdi Google Hangouts kullanımına bakalım,

1. Hangouts’u açın
Google Hangouts ile bir oturum başlatmak için tarayıcınızda şu sayfayı açmanız yeterlidir: https://hangouts.google.com . Bu kadar kolay. Tabi Google Hangoutsu kullanabilmeniz için Google hesabınızın açık olması lazım. Lütfen Google da GMAİL hesabınız açık olduğunu kontrol ediniz.

Google Hangouts giriş

2. Mesajlaşmaya başlayın
Hangouts aracılığıyla birisine mesaj göndermek için Mesaj/İleti simgesine tıklayın ve görüntülenen kişiler listesinden iletişim kurabileceğiniz kişiler yeralacaktır. Veya çıkan listede mesajlaşmak istediğiniz kişi görünmüyorsa arama çubuğundan ismi, telefon numarası veya e-posta adresi ile kişiyi bulabilirsiniz.

Mesajlaşmak istediğiniz kişiyi tıkladığınızda iletişim alanı açılır. Sohbeti başlatmak için mesaj kutusuna yazmaya başlayınız.Karşı taraf o an online ise oda anlık yazılarınızı görüp cevap verecektir.

Sohbetleriniz sistemde saklı kalmakta. Böylece geçmiş sohbetlerinizi görebilirsiniz. Ancak silmek istersenizde ayarlardan mesajlarınızı silebilirsiniz. Görüşmeye birden fazla kişi davet ederek grup sohbeti de yapma imkanı sunmakta. Yine mesajlaşma bölümünden + işarete ekleyerek başka arkadaşlarınızıda sohbete toplatıya çekebilirsiniz.
Artıya tıkladıktan sonra sohbete çekmek istediğiniz arkadaşlarınızın adlarını yazmanız yeterli.

Mesajlaşmada resim/görsel vs. iletimide yapabilirsiniz.

Google Hangouts mesajlaşma

3. Ve bizim için önemli olan video görüşmesi

Video Görüşmesi simgesini tıkladığınızda ayrı bir pencere açılır. Kişileri Davet Et iletişim kutusunda, iletişim kurmak istediğiniz kişinin e-posta adresini (veya adını) yazın. Birden fazla kişi eklemek / davet etmek mümkün. Ve sonrasında ise yeşil kutucuklu Davet Et düğmesine tıklayın. Alıcılar çağrınız ( sesli uyarı ) hakkında uyarılır. Davet ilettikleriniz daveti kabul edip cevaplayabilir veya ret edebilirler.

Bir başka davet yöntemi içinde Paylaşmak için Bağlantıyı Kopyala’ya tıklayın. Bağlantı kopyalanacak ve davet etmek istediğiniz kişilerin mail adreslerine mailinizden bu linki iletebileceksiniz. Burada önemli husus karşı tarafında gmail adresi olmalı.

Oturum başladıktan sonra + simgesine tıklayarak başka davetlerde yapabilirsiniz.

Ekranın altındaki ana kontroller de anlaşılacağı üzerine kırmızı düğme aramayı bitirmenizi sağlar ve soldaki düğmeyle mikrofonun sesini kapatabilir veya sağdaki düğmeyi kullanarak kameranızı kapatabilirsiniz.

Ekranın solundaki mesaj kutusunu açar ve video görüşmesi ile birlikte mesajlamada yapabilirsiniz.

Dişli çark simgesi ile ses kamera ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Sağ üst tarafta yer alan üst üste üç nokta ise tıkladığınızda esas işinize yarayacak özelliklerden biri olan Ekran Paylaşımı çıkmakta. Burayı görüşmelerinizde en etkin kullanabileceğiniz özellik. Ekran Paylaşımına tıkladığınızda yeni bir ekran çıkacak oradaki Uygulama Penceresindeki gördüklerinizi ekrana verebilirsiniz. Yapmanız gereken ekrandaki seçeneklerden birini seçmek ve paylaş demek.

Google Hangouts Uygulama Penceresi

Ekran paylaşımı yaptığınızı sizin ekranınızda bildirecektir. Ve istediğiniz zaman Durdur diyerek ekran paylaşımından çıkabilirsiniz.

Veya alternatif yöntem
Yada dilerseniz Chrome tarayıcıda ki Google Hangouts eklentisini Chrome de ekleyip kullanabilirsiniz. Bunun için bu bağlatıyı tıklayınız. Eklemek istediğiniz de “Google Hangouts eklensin mi?” şeklinde bir uyarı verecektir. Onaylayıp yükleyiniz. Chrome’un sağ üst köşesindeki küçük yeşil konuşma balonu simgesine tıklayarak Hangoutsa girişte yapabilirsiniz.

Google Hangouts eklentisi

Google Hangouts Mobil uygulama
Mobil cihazınızdan Hangouts’u kullanmak istersenizde Android ve iOS uygulamalarıyla kullanabilirsiniz; bunları ilgili uygulama mağazalarından indirip yüklemeniz yeterlidir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin