Gökyüzü Farkındalığı

Proje Adı : Gökyüzü Farkındalığı

Projenin Yürütüleceği Kurum/Kuruluş :Süleyman Demirel Üniversitesi

Proje Yürütücüsü : Doç. Dr. Seyfettin ÇAKMAK

e-mail : [email protected]

Hedef Kitle :Öğretmenler (Matematik ve Fizik)
Etkinlik Yeri :Isparta

Gökyüzü Farkındalığı projesine başvuruları başlamıştır. 29 Temmuz Cuma günü 17:00 ye kadar başvurularınızı yapınız.

Başvuru Formu için tiklayiniz.

Etkinlik Tarihleri :05-09 Eylül 2011
01-08-10-15-21-29 Ekim 2011
17 Kasım 2011
10 Aralık 2011
07-08 Nisan 2012
20-26 Mayıs 2012

Bu projede, günümüz ışık kirliliği ile doğru orantılı olarak kaybettiğimiz gökyüzümüzü yeniden kazanmak istiyoruz. Bilinen evrenimizin sınırlarını paylaşmak ve bilhassa yapacağımız gözlem ve etkinliklerle Gökyüzü Farkındalığını birlikte yaşamak için ilginize ihtiyacımız olduğunu biliyoruz.

Bilim ve Toplum Proje Destekleme Programı 4004 kodlu “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları”  projesi kapsamında TÜBİTAK’ın desteklediği Gökyüzü Farkındalığı adlı proje Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.

Özellikle, gökbilimi üzerine orta öğretimde yaşanmakta olan olumsuzlukların giderilmesini esas alan bir ihtiyaçtan kaynaklanan projemizin hedef kitlesi Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Matematik ve Fizik öğretmenlerimizden başvuranlar arasından 30 öğretmenimizdir.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programının amacına uygun olarak, gökbilimi içerikli Gökyüzü Farkındalığı adlı projemiz ile bilginin katılımcı öğretmenlerimize ve dolayısıyla, eğitim-öğretim sürecinde değerli öğrencilerimize ulaşmasını istediğimiz kazanımları var. Projeye katılan değerli öğretmenlerimize anlaşılır biçimde bilgi aktarımını sağlamak için etkileşimli uygulamaları önemsedik. Gökyüzü Farkındalığı projemizde temel bilgilerin verileceği görsel yönü zengin seminerler, gökyüzünü ve gökcisimlerini tanıtmaya yönelik çıplak gözle ve teleskopla gözlemler, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) ile Ankara Üniversitesi Rasathanesi ziyareti ve atölye çalışmaları sizi bekliyor. Bu sayede, değerli katılımcıların basit bilimsel olguları fark etmelerinin, merak duygularının, araştırma ve öğrenme isteklerinin tetikleneceğini ümit ediyoruz.

Projeye kabul edilen öğretmenlerimizin, Gökyüzü Farkındalığı gibi, öğrencilerine ve tüm etkileştiği insanlara gösterecekleri, farkındalıkları olacağını öngörüyoruz. Gökyüzü Farkındalığı projemizin kazanımlarıyla geleceğin hikayesinde yer almak isteyen siz değerli öğretmenlerimizi en içtenliğimle kutluyorum.

Doç.Dr. Seyfettin ÇAKMAK

2011 Doğa Toplum Bilim Projeleri TÜBİTAK