FINDIKTAN KONTRPLAĞA

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / ÜMRANİYE

OKUL ADI: Hasan Tahsin İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Gizem Nur Eğilmez – Aslınur Kaya

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Burcu Sağlamer Yazgan

PROJE AMACI: FINDIK KABUKLARINDAN KONTRPLAK ELDE ETMEK

PROJE HEDEFİ: BU PROJEDE, FINDIKKABUKLARINI, BASİT VE PRATİK YÖNTEMLE DEĞERLENDİREREK KONTRPLAK HALİNE GETİRMEK HEDEFLENMİŞTİR.

PROJE ÖZETİ:
BU PROJEDE FINDIK KABUKLARINI DEĞERLENDİREREK , GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYARAK UCUZ MALİYETLİ KONTRPLAK ELDE EDİLMİŞTİR. TÜRKİYE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ FINDIK ÜRETİCİ ÜLKESİ OLUP, DÜNYA FINDIK ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK %70 İ TEK BAŞINA TÜRKİYE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.YAPILAN BU PROJE İLE FINDIK KABUKLARI DEĞERLENMİŞ OLACAK UZUN VADEDE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TÜRKİYE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ FINDIK ÜRETİCİ ÜLKESİ OLUP, SON YILLARDA ÜRETİMİMİZ AZALMIŞ OLMAKLA BİRLİKTE YİNE DE DÜNYA FINDIK ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK %70 İ TEK BAŞINA TÜRKİYE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. HTTP://WWW.ATONET.ORG.TR/YENİ/FİLES/_İMAGES/DİSTİC/SEKTORLER/FİNDİK.PDF TÜRKİYEDEKİ ÜRETİMİ ÇOK ESKİLERE DAYANAN FINDIK, GELENEKSEL İHRAÇ ÜRÜNÜ OLMA NİTELİĞİNİ DEVAM ETTİRMEKTE VE ÜLKE EKONOMİSİNE OLDUKÇA ÖNEMLİ KATKIDA BULUNMAKTADIR. HTTP://WWW.TARİM.GOV.TR/ARAYUZ/10/İCERİK.ASP?EFL=URETİM/BİTKİSEL/BİTKİSEL.HTM&CURDİR=/URETİM/BİTKİSEL&FL=YETİSTİRİCİLİK_BİLGİ/FİNDİK/FİNDİK.HTML BU PROJEDE FINDIKKABUKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYARAK, UCUZ VE PRATİK BİR ŞEKİLDE KONTRPLAK ELDE ETMEK AMAÇLANMIŞTIR. BU AMAÇLA BİR MİKTAR UN, SU, TUTKAL KARIŞTIRILARAK, İÇERİNE ÖNCEDEN KIRILMIŞ VE KÜÇÜK PARÇALARA AYRILMIŞ FINDIKKABUKLARI KATILDI. 3 YEMEK KAŞIĞI KADAR TALAŞ BU KARIŞIMA EKLENDİ. HAZIRLANAN KARE ŞEKLİNDE VE ETRAFI TAHTALARLA ÇEVRİ OLAN KALIBA BU KARIŞIM DÖKÜLDÜ. KALIBA BU KARIŞIM İYİCE YERLEŞTİRİLDİ.5 GÜN KURUMAYA BIRAKILDI. 5.GÜNÜN SONUNDA FINDIKKABUKLARI TOST MAKİNESİ İÇERİSİNDE İYİCE SIKIŞTIRILDI.2 GÜN SONRA KONTRPLAK HAZIR HALE GELDİ. PROJE TAKVİMİ: PROJE KONUSUNUN SEÇİLMESİ: 6?17 EKİM 2008 PROJE AMAÇLARININ BELİRLENMESİ: 20 EKİM- 9 KASIM 2008 PROJE İLE İLGİLİ KAYNAK TARAMASI: 10 KASIM- 23 KASIM 2008 PROJE MALZEME LİSTESİNİN OLUŞTURULMASI: 24 KASIM- 1 ARALIK 2008 PROJE MALZEMELERİNİN TEMİNİ: 1 ARALIK?14 ARALIK 2008 PROJENİN UYGULANMASI: 14 ARALIK- 21 ARALIK 2008 PROJENİN SONUÇLANMASI: 22 ARALIK 2008 PROJE RAPORUNUN YAZILMASI: 5 OCAK 2009 BÜTÇESİ: 2YTL PROJE SONUCUNDA UCUZ MALİYETLİ KONTRPLAK ÜRETİMİ YAPILMIŞTIR.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi