Fen Projesi – TÜYLÜ ISI YALITIM DOSTUM

Proje Adı: TÜYLÜ ISI YALITIM DOSTUM

Proje Amacı: Kivi tüyü kullanarak iş yerleri ve evlerimizde kısacası binalarda ısı yalıtımını sağlamak.

Giriş: Isı yalıtımının önemi günümüzde artık daha net bir şekilde fark edilmiştir ve bu konuda insanlar daha da bilinçli ve duyarlı hale gelmiştir. Isı yalıtımı deyince ilk olarak aklımıza gelen faydalarından bazıları tasarruf sağlaması, çevre dostu olması, enerji kaybını önlemesi gibi önemli birkaç maddeyi sıralayabiliriz.

Isı yalıtımını yaparken birçok malzeme kullanılmaktadır bunlardan birkaçı: cam yünü, ahşap, taş yünü vb. gibi sıralamamız mümkün. Biz projemizde bu saydığımız ısı yalıtım malzemelerine alternatif, organik bir yapıya sahip olan kivi tüyü kullandık.

Kullanılan yöntem: 25 tane kivinin tüyleri bir bıçak ve rende yardımıyla ayrıldı ve önceden hazırladığımız alçının içerisine karıştırdık. Daha sonra iki tane maket ev yaptık. 1. evin iç yüzeyini sadece alçı ile, 2. evin iç yüzeyine ise hazırladığımız kivi tüyü-alçı karışımı ile sıvadık. 1 gün laboratuvarda bıraktığımız maketlerin sıcaklığını ertesi gün dijital termometre ile ölçtük. 1. Evde sıcaklık 23oC, 2. Evde ise 25oC olduğunu gözlemledik.

Proje Bütçesi: 40 TL

Proje Çalışmasının Takvimi

9-17 Ekim: Problem durumu belirlendi.

20-26 Ekim: Proje tespit edildi.

Kasım ayı: Proje modeli hazırlandı.

Aralık ayı: Projenin tamamlanması.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi: Bizimde tahminlerimiz doğrultusunda kivi tüyleri alçı ile karıştırıldığında maket evde ısı yalıtımını sağlamış oldu. Bu yöntemle belki büyük binaların ısı yalıtımı sağlanamaz ama bu proje ısı yalıtımının önemini bir daha vurgulamış oldu. Daha ucuz ve daha kaliteli malzemelerin kullanılmasıyla yüksek oranda enerji tasarrufunun sağlanabileceğini dolayısıyla da çevreyi daha az kirletebileceğimizi gösterdi.

Kaynaklar

http://isiyalitimi.nedir.com/

Çapa İlkokulu
Deniz Abdal Mh. Bestekar Rahmi Bey Sk. No: 12 Fındıkzade/ İstanbul
FİZİK – TÜYLÜ ISI YALITIM DOSTUM
NEDIME BEYZA BAĞÇELİ ŞİMAL KAYA
BURCU BAL BİLİCAN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri