Fen Projesi – SİYAH ÇAYIN BİTKİLERİN BÜYÜMESİNE ETKİSİ

Proje Tanıtımı:
Proje Adı:Siyah Çayın Bitkilerin Büyümesine Etkisi

Proje Amacı:Her gün işyerlerinde ve evlerimizde demlendikten sonra içilmeyip boş yere dökülen çayları tarımda bitkiler için mineralli su olarak kullanmak.

Giriş:Hemen her gün tükettiğimiz çay, her açıdan son derece zengin bir bitki. İçinde birçok vitamin , mineral tuz, alkolitler gibi maddeleri barındırıyor.Öte yandan, B grubu vitaminlerle, C vitamini ve nikotin asidi açısından da son derece zengin bir kaynak. Ayrıca, damar sertliğini önleyici P vitamini içeriyor. Demir tuzu, magnezyum, manganez ve sodyum gibi mineraller, bakır, fluor, iyot ve aminoasit gibi temel elemanlar da cabası.

Evlerimizde ve işyerlerinde hergün çayı demleyip belli bir süre sonra bayatladığı gerekçesiyle bu çayları döküp yenisini demliyoruz.Projemde bu dökülen çayların bitkiler üzerinde nasıl bir etki yaptığını ve tarımda kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak istedim ve bir deney tasarladım.Deneyimde eşit büyüklükte 2 saksıya eşit miktarda maydonoz bitkisi ektim.Düzenli olarak 4-5 gün arayla birisini içme suyuyla suladım.diğer saksıyı demlenmiş sulandırılmış çay ile suladım.Sulandırmamın nedeni demlenmiş çay asitli olduğundan toprağın asit oranını arttırıp bitkinin kurumasına neden olabilirdi.2 ay boyunca saksıları gözlemledim.Su döktüğüm saksıdaki bitkilerim daha zayıf renkleri daha soluk iken çay döktüğüm saksıda maydonozların yaprakları daha yeşil ve yaprak sayısı daha fazla oldu.Ayrıca saksıda çay dışında yabancı otların da yetiştiğini gözlemledim.

Kullanılan Yöntem: Çalışmada bilimsel işlem basamakları uygulanmıştır.(Kontrollü deney,gözlem yapma,verileri toplayıp kaydetmeölçüm yapma karşılaştırma)Deney düzeneği kurulup diğer değişkenler sabit tutularak sulama sıvısının etkisi gözlenmiştir.

Özdeş iki saksıya çimlendirilmiş maydonoz bitkisi ekilip birisi demlenmiş çay sıvısı ile diğeri eşit sıcaklıkta içme suyu ile sulanmıştır.Yapılan gözlemler sonucunda siyah çay ile sulanan saksıdaki maydonozun yaprak sayısının daha fazla,ve yaparaklarının daha koyu yeşil olduğu gözlenmiştir.

Proje Bütçesi:Tohumlar,çay ve proje tanıtım hazırlıkları :20 TL

Proje ÇalışmasınınTakvimi:8Ekim-26 Ekim Literatür taraması

1Kasım-28 Aralık Projenin uygulanması

Sonuçların Değerlendirilmesi: Demlenmiş siyah çayla sulanan maydonoz bitkisinin daha çok yapraklı ve yapraklarının daha yeşil olduğu görülmüştür.Böylece giderlere dökeceğimiz çayı tarımda gübre gibi kullanabiliriz.

Kaynaklar:http.lokman-hekim.net

www.birizbiz/cay/siyahcay

Çeltikci Ortaokulu
Çeltikçi Köyü Manavgat/Antalya
BİYOLOJİ – SİYAH ÇAYIN BİTKİLERİN BÜYÜMESİNE ETKİSİ
BÜŞRA ÖZEN
SALİHA ŞAHİN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

1 Yorum