Fen Projesi – İŞTE SAĞLIK İŞTE LEZZET

Proje Adı: İşte Sağlık İşte Lezzet

Proje Amacı: İnsan vücudunun sağlıklı gelişimi için gerekli olan kalsiyumu ve proteini ihtiyacını tek bir besinle karşılamak için en doğal yolla ve hiçbir katkı maddesi kullanmadan sağlamak.

Giriş: Bu projemizi yaparken süte dayalı çeşitli hazır besinlerin yeterince sağlıklı olmadığını kalsiyum ile protein miktarlarının az olduğunu gördük. Günümüzde de birçok çocuk ve bebek bu hazır besinleri tüketiyor. Biz bunun yerine elde yaptığımız, peynire benzeyen bu besinle daha sağlıklı, protein oranı ve kalsiyum oranı daha yüksek bu besini öneriyoruz. Böylelikle hem ebeveynler rahat edecek hem de çocuklar daha sağlıklı büyüyecek. Bu besinin yapılması da çok kolay. İlk önce keçi veya inek sütünü ısıttık ve derin bir kabın içine koyduk bir miktar ısıtıldıktan sonra içine incir ağacından toplamış olduğumuz incir sütünü damlattık.(bir iki damla yeterli) Kaşık yardımı ile süt mayalanıncaya kadar karıştırdık. Mayalanmaya başladığı an kendi haline bıraktık. Yaklaşık 5-10 dakika içinde kıvamını aldı. İşte yapımı da bu kadar kolay olan bu besin bir o kadar da sağlıklıdır. Bunu besin değerlerinden anlıyoruz. Yaptığımız bu besini Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Fıstık Araştırma Enstitüsüne giderek besinimizin kalsiyum ve protein analizini yaptırdık. Analiz sonuçları aşağıdaki gibidir.

Yapılan Analizler Sonuçlar Analiz Metodu

Protein % 5,37 TS ISO 1871

Kalsiyum (mg/kg) 357 TS 3606

Besinimizin analiz sonuçlarına ulaştıktan sonra diğer benzeri besinlerin de içeriklerindeki kalsiyum ve protein oranlarıyla kıyasladık.Diğer benzer peynirlerdeki kalsiyum oranları da aşağıda verilmiştir.

Besin Adı Kalsiyum Oranı Besin Adı Kalsiyum Oranı

İsviçre Peyniri 290 mg Brie 162 mg

Camembert 105 mg Süzme Peynir 22 mg

Kaşar 216 mg Mozarella 155 mg

Ricotta 63 mg Keçi Peyniri 57 mg

Beyaz Peynir 108 mg

Yapılan analiz sonucu elde edilen değerlerden de anlaşılacağı gibi besinimizin kalsiyum ve protein değerleri birçok besinde bulunamayacak kadar çok fazla miktardadır.

Bu projemizin bir benzeri 2010024369 nolu projedir.Biz projemizde onlardan farklı olarak besinimizin analizini yaparaktan sadece gözleme dayalı değil nicel sonuçlara dayalı veriler elde etmiş bulunmaktayız. Amacımız o projeden çok daha farklı ve geleceği olan bir proje.

Gerçekleştirilen faaliyetler:

-Keçi sütümüzü yaklaşık 10 dakika ısıtarak 70oC sıcaklığa ulaştırdık.

-Mayalamak için sütümüzün içine incir sütü damlattık.

-Yaklaşık 10 dakika bekledik.

-Elde ettiğimiz besini Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Fıstık Araştırma Enstitüsünde analiz ettirdik.

Kullanılan Yöntem: Kontrollü Deneyler.

Analiz.

Proje Bütçesi: 1.5 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: 8 Ekim-31 Ekim proje çalışmalarına başlanması.

1 Kasım-30 Kasım Araştırma geliştirme faaliyetlerinin yapılması.

30 Kasım: Proje analizinin yapılması.

5 Ocak 2013:Proje girişinin yapılması.

Sonuçlar, Sonuçlarının Değerlendirilmesi: Yaptığımız çalışmalar sonrasında projemizin analiz sonuçlarından da anlaşılacağı gibi ürünümüzde kalsiyum ve protein miktarının oldukça fazla olduğu görülmektedir. Bu ürünümüz tamamen doğal olduğundan piyasada satılan birçok üründen çok daha sağlıklı ve insan vücuduna faydalıdır. Kalsiyum ve protein başta kemik gelişimi olmak üzere birçok noktada insan sağlığı için gerekli olduğundan dolayı özellikle gelişim çağında olan bebekler ve çocuklar için oldukça önem içermektedir. Yetişkinlere de bu besinler verildiğinde ilerde doğabilecek kemik erimesi hastalığının önüne geçilebilinecektir.

Kaynaklar: Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Fıstık Araştırma Enstitüsü Personeli.

Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Mühendisi Aytül KÖK MUTLU.

Yavuz İlköğretim Okulu Öğretmenleri.

Yavuz Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Yusuf IŞIK.

Yavuz Ortaokulu
Yavuz Selim Mah. Zübeyde Hanım Cad.No:11 Gölbaşı/Adıyaman
BİYOLOJİ – İŞTE SAĞLIK İŞTE LEZZET
ILGAZ BAŞAÇIK SABİHA NUR DİLER YUSUF IŞIK

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri