EVİMİZİN AKILLI JENARATÖRÜ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / BAKIRKÖY

OKUL ADI: Halil Bedii Yonetgen İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:Abdulkadir Hacımustafaoğlu  – Emre Buyuran

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Sevinç Hatipoğlu Savan

PROJE AMACI:
EVİMİZDE ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ HİSSETİRMEYEN VE ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLAYAN MİNİ JENARATÖR YAPMAK .

PROJE HEDEFİ:
1. KENDİ ENERJİSİNİ KENDİSİ ÜRETEN JENARATÖR YAPMAK 2. EVİMİZDE IŞIKLANDIRMA, ÇIRPMA VE HAVALANDIRMA İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAN JENARATÖR YAPMA. 3.ELEKTRİK ENERJİSİ TASARRUFU SAĞLAMAK. 4.ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ HİSSETİRMEMEK

PROJE ÖZETİ:
Elektrik kesintileri VE TASARRUFUN çözüm yolları aranırken evlere bir mini jenaratör yapmaya karar verildi . jENARATÖRÜN parçaları ve işlevi 6V AKÜDEN ÇIKAN ENERJİ 6 V motoru çevirmek için kullanılırken motorda 6V Dinamoyu çevirir Diyot ise dinamodan çıkan akımı motora enerji olarak dönüştürür ve aküyü besler.6V MOTOR AKÜYÜ DEVAMLI ŞARZ EDER.Ampul, havalandırma veya çırpıcı uygun yerlerine takılarak çalıştırıldığında hedefe ulaşılmıştır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1.KONU SEÇİMİ Elektrik kesintilerine VE TASARRUFUNA çözüm YOLLARI ARARKEN EVİMİZE BİR MİNİ JENARATÖR YAPMA FİKRI DOĞDU .Word resminde görüldüğü gibi tasarlanmıştır. 2. Malzeme temini 6V AKÜ 6V MOTOR 6V dinamo, diyot ve iletken teller 60 mA ampul, pervane ve karıştırıcı 3.Malzemelerin monte edilip MİNİ JENARATÖRÜN OLUŞTURULMASI. 4.Mini jenaratörün çalıştırılması 6V aküden çıkan enerji 6 V MOTORU çalıştırmak üzere motora aktarılır Motor dinamoyu çevirir Dinamodan çıkan alternatif akım diyot vasıtasıyla motora enerji olarak dönüştürülür.Elde edilen enerji tekrar aküye gider ve akü şarz edilir.Sistem içerisinde devamlı bir döngü sayesinde enerji üretilir. FAALİYETLER 1.6VAKÜDEN 6 V motora ve motor da 6V DİNAMOYA DİYOTTA MOTORA İLETKEN TELLERLE BAĞLANIR. 2.Oluşan devrenin bir bölgesine anahtar bir diğerine 60 m A ampul, pervane VEYA karıştırıcı takılması 3.Elektrik tasarrufunu VEYA KESİNTİSİNİ karşılamak üzere çalıştırılır ışıklandırma,çırpma veya havalandırma ihtiyaçlarını giderir. BULGU VE SONUÇLAR KENDİ ENERJİSİNİ KENDİSİ YAPAN MİNİ JENARATÖRÜMÜZ ELEKTRİK ENERJİSİ TASARRUFU SAĞLAMIŞ OLUYOR. Evlerde ELEKTRİK kesintilerine bire bir çözüm olabilceği düşünülüyor. KAYNAK Bilim ve Teknik POPÜLER 34-36 ELEKTRONİK PAM BEASANT 24-25 BÜTÇE 80 TL.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi