eTwinning MATERYALİM DOĞADAN PROJESİ

e3e04fb8 1dea 4445 9410 700e8ca7ebe7 321cb4ac 518c 4a9a 981a 3ad825246167 1 b9a257ee2 1 b17cf8bf6 1 1d9a4eaf c559 4e79 b231 a789da66377d 1

MATERYALİ DOĞADAN PROJESİ” ÇEVREYE DUYARLI BİREYLER YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

Samsun ili Havza ilçesinde bulunan İlk Kıvılcım Anaokulunda görev yapan Büşra KOÇAK ‘ ın ortaklarından olduğu “Materyalim Doğadan” eTwinning projesi ile öğrencilerle birçok verimli etkinlik yapılıyor.

Aralık ayında başlayan projeye 9 farklı ilden 100 den fazla öğrenci katıldı ve pandemi  koşullarına rağmen hala devam ediyor.

“MATERYALİM DOĞADAN” projesi okul öncesi öğrencilerinde doğa sevgisi ve duyarlılığını kazandırma, araştırma ve deney yapma, problem çözme becerilerini geliştirme, doğada yaşayan canlıların farkında olmalarını sağlama, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmesi ,doğada bulunan materyalleri öğrenme ortamlarına entegre etme, doğadaki ürünleri kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ortaya çıkarma, Öğrencinin yakın çevresinin estetik bir biçimde düzenlenmesine fırsat tanıyarak kalıcı öğrenme sağlama, Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme, doğadaki malzemelerin korunması için geri dönüşüm bilincine sahip bireyler yetiştirmek gibi hedefler belirlemiştir.

Bu hedeflere ulaşmak için doğadaki Materyaller ile deney, geri-dönüşüm, özgün ürün oluşturma, matematik etkinlikleri, hikaye oluşturma, albüm, koleksiyon, oyuncak yapımı, müzik aleti yapımı ana temaları altında her ay çok çeşitli etkinliklerle ,farklı şehirler farklı okullarla duygu ve deneyim alışverişinde bulunan öğrenciler okullar arası sağlanan iş birliği sayesinde web 2.0 araçlarını da kullanarak birçok işbirlikçi ve ortak ürüne imza atıyor.
Nisan Ayı etkinliklerinde materyali doğadan olan oyuncak tasarlayan proje ekibi bu oyuncaklarını ve sınıflarında fazla olan diğer oyuncaklarını ihtiyaç sahibi okullara göndererek yüzlerde gülümseme yarattılar. Gönül bağı kurdukları arkadaşlarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bu şekilde kutladılar. Hem yardımlaşmanın, paylaşmanın keyfine vardılar hem de doğadaki materyallerin ne kadar eşsiz olduğunu gördüler.

Mayıs ayında sona erecek olan proje “Materyalim Doğadan “projesi verimli etkinliklerinle hedeflerine yürümektedir.